18. Çevre Kısa Film Festival Filmleri

Print PDF
There are no translations available.

18. ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI FİLMLERİ

Gök Yer ve Arasındaki Şey

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Evrim Karadağ

 

Gök, Yer ve Arasındaki Şeyler insana doğa ile arasındaki ilişkiyi hatırlatmaya çalışan bir deneme film. Çekimleri Aydın, Ortaklar, İzmir ve Selçuk'ta yapılan bu film, yine bu yörede doğup büyüyen bir gencin Batı Anadolu'da medeniyetin oluşup gelişmesinde toprağın, doğanın yerini ve önemini edebiyat, felsefe, arkeoloji, tarım ile de ilişkilendirip anlatmaya çalışmasının filmidir.

Yaylacı

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Fatih Ertekin

 

Şavşat'ın İmerhev bölgesinde yaşayan Gürcülerin asırlardır sürdürdüğü yaylacılık kültürünü konu alan belgesel film, Cancir yaylasının kültürel yapısı ve estetik dokusunu arka planına alarak Cancir yaylasında 2 ay boyunca yaşayan yaylacı kadınların hayatlarını Heva'nın hikayesi üzerinden işliyor.

Kanun'un Toprağı

Kurmaca, 15 Dakika

Yönetmen: Ali Can Öğet

 

Hamit büyük amcasından kalma tarla da çiftçilik yapmaktadır. Toplulaştırma kanunu yüzünden elinde ki ata yadigarı tarlanın gittiğini öğrenince, çareyi avukatın da ümit vermesi ile mahkemeye başvurmakta arar. Ama kısa bir zaman sonra tapunun geçersizliği kanıtlanınca mahkemeyi kaybederler.

Bir Liralık Emek

Kurmaca, 5 Dakika

Yönetmen: Muhammed Bozbey

 

Ekmeğin çöpe atılmasıyla sofralara nasıl geldiğine dair geriye doğru ekmeğin yolculuğu başlar. Fırında ekmeğin yapılışından toprağın ekilmesine kadar tüm detayları gözler önüne gelir.

Bir Nefes Mutluluk

Kurmaca, ? Dakika

Yönetmen: Selçuk Ataman

 

İnsan ne zaman mutlu olacağını bilemez. bazen son nefeste bile düşsel de olsa mutluluk yaşayabilir.

Güzel Günler

Kurmaca, 12 Dakika

Yönetmen: Murat Karakuş

 

Savaşlar ve ekonomik kriz nedeniyle intiharı düşünen adam, işinden ayrılarak doğaya kaçar. Ormanda bir yaratıkla karşılaşır ve gerçekte onu neyin öldürdüğünü anlar. 

İnci Anne

Belgesel, 9 Dakika

Yönetmen: Yiğit Can Çaylı

 

15 yıldır Ankara Eryaman’da 350 yardıma muhtaç sokak köpeğine gönüllü olarak bakan 60 yaşındaki İnci Aksoyoğlu’nun hikayesinin kendi ağzından anlatıldığı bir belgesel.

İkinci Yüz

Kurmaca, 4 Dakika

Yönetmen: Serkan Zerenay

 

Temizlik görevlisi olarak hayatını sürdüren Ömer, işini önemseyen ve titiz yapan bir insandır. Diğer bir yandan Sinan Ömer in işini küçümseyen bir insandır.

Jes İstemiyoz

Belgesel, 7 Dakika

Yönetmen: Cenk Behram Su

 

Aydın bölgesine teknik ve yasal eksikliklerle kurulan jeotermal enerji santralleri çevre halkına zarar vermektedir.

Kemeraltı'nın Sanatkârları

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Çağatay Çelikbaş

                                     

Dünyanın en büyük açık hava çarşısı ünvanını taşıyan ve tarihi kent merkezinde bulunan Kemeraltı Çarşısı’nda sanatkârlar tarafından tasarlanan birçok eser bulunmaktadır.

Telve

Canlandırma, 4 Dakika

Yönetmen: Elif Dokur

 

Zengin olma hayali ile yaşayan kuş kadının hayallerinin mahvolması.

Tethys'in Çocukları

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Mustafa Karakaya

 

Oral, üniversitede gastronomi okumuş, mesleği aşçılık olan bir ultra maraton koşucusudur. 2016’da Aladağlar’da düzenlenen bir yarışa katılır ve bir daha dönmemek üzere Niğde, Çamardı’nın Çukurbağ köyüne yerleşir.

Marmaranin Yaşam Döngüsü

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Peter Salvatore

 

Marmara Denizinin durumunu kirliligini ve buna ragmende uretmeye yasamaya devam ettigini bizlere gostermeye calismaktadir.

Burası İstanbul

Belgesel, 3 Dakika

Yönetmen: Selim Cherif

 

"Boş veya kalabalık, düzgün veya karmaşık, yoksullara veya zenginlere ait, dengeli veya dengesiz, hem tehlikeli hem de güvenilir... İşte İstanbul! Ve İstanbul'u diğerlerinden farklı kılanlar...

Gümüş

Kurmaca, 15 Dakika

Yönetmen: Deniz Telek

 

Ali, babasının ölümünün ardından yalnız kalan annesini şehre götürmek için köyüne gider. Şehre gitmek istemeyen annenin tek bir şartı vardır: Ali’nin baba yadigârı köpekleri Gümüş’e kalacak bir yer bulması gerekmektedir.

Aokigahara

Canlandırma, 8 Dakika

Yönetmen: İlhami Tunç Gençer

 

Rüya...

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... ve İlkbahar

Canlandırma, 7 Dakika

Yönetmen: Hamza Uysal

 

Mevsimlerin ilerlemesiyle birlikte, tek başına kalmış Yalnız Ağaç yeniden dirilmeye ve ahengi sağlamaya dair bütün ümidini yitirecek ve insana boyun eğecektir.

Yaban-cı

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Doğukan Yıldız

 

Tüketim toplumunun bir parçası olmak zorunda mıyız? Günümüz toplumu düşünmeden, sorgulamadan tüketim sisteminin bir parçası olmuştur. Sistemin bir parçası olmayan insanların başarısız olarak görüldüğü bu düzende doğaya dönüş ve doğada yaşam ne kadar mümkün?

Kadın Eli

Belgesel, 16 Dakika

Yönetmen: Enes Yurtsever, Turgut Cığızoğlu

 

Hayat mücadelesi genç yaşta yaptığı evlilikle başlayan Nurgül Özkan'ı kader, memleketi Şıhlı'ya getiriyor. Nurgül Özkan'ın köyündeki değirmeni hayata geçirmesiyle ilgili hikayesi izleyicilerle buluşuyor.

Metruk Vaha

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Doğukan Yıldız

 

Yüksek yapıların ve iş merkezlerinin arasında şans eseri yıkılmadan kalmış küçük bir sokak, gittikçe azalan sakiniyle, yıpranmış parke taşlarıyla, birkaç ağacıyla, yavaş yavaş metruklaşan binalarıyla ve yılların verdiği yorgunlukla ayakta durmaya çalışmaktadır. Ama bölgede başlayan kentsel dönüşüm projesi, bu yaşlı sokak için de beklenen sonun yaklaştığını haber vermektedir.

Ali Cama Bak

Kurmaca, 6 Dakika

Yönetmen: Turgut Kanal

 

Annesi ve zihinsel engelli kardeşiyle virane bir evde yaşayan Alican, babasını erken yaşta kaybetmiş olması sebebiyle trafikteki arabaların camlarını silerek kazandıklarıyla ailesini o geçindirmektedir.

Taşköprüyü Kim Yaptı

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Ümit Güç

 

Tesadüf eseri Taşköprü üzerinde yayın yapan bir programın sokak ropörtajında ‘Taşköprüyü
kim yaptı.?’ sorusu iki arkadaşı, Taşköprünün tarihine doğru bir yolculuğa çıkarırken aynı
yolculukta kendi yoksulluklarının nedenlerini arayacaklardır.

Ferdinant

Belgesel, 5 Dakika

Yönetmen: Evrim İnci

 

Kurban bayramında sahibinden kaçarak denize atlayan ve üç gün boyunca suda verdiği yaşam savaşını kazandıktan sonra ülke çapında ünlenen boğa, sosyal medyada fenomen haline gelince ünlü bir sanatçı ve bir çiftlik tarafından alınır ve yeni evine kavuşur.

Havadaki Leylekler

Belgesel, 14 Dakika

Yönetmen: Kerem Saltuk

 

Göçmen kuşların en ünlüsü leyleklerin yaşamları bilim insanlarının ilgisini çekiyor. Öte yandan bu zarif kuşlar çocuk masallarından posta pullarına kadar pek çok güncel alanda kendini gösteriyor. Fakat yok olan, yok edilen doğada bu güzel hayvanların geleceği de tehlike altında.

Atma

Belgesel, 12 Dakika

Yönetmen: Furkan Kaya

 

Muammer Kavazoğlu, bir gün çöp konteynırının yanında bulduğu bir oyuncağı tamir eder ve bir çocuğa verir. O çocuğun mutluluğunu görünce, Annesiyle birlikte bozuk, kırık oyuncakları tamir ederek çocuklara hediye etmeye başlar.

Kanalı Beklerken

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Yasin Serindere

 

Siyasi iktidar tarafından yapılması diretilen Kanal İstanbul Projesinin istikametinde bulunan Sazlıdere Barajı’nın yanı başındaki Şahintepe mahallesi sakinleri; yapılması ihtimalinde ne olacak sorusu üzerinde duruyor. “Yapılırsa burada yaşamaya devam edebilecek miyiz?”

Arif Abi'nin Yeri

Belgesel, 17 Dakika

Yönetmen: Umut Reçber

 

Arif ve Sema Elibol içinde bir bataklık bulunduran 20 dönümlük bir araziyi satın almak istediklerinde çevrelerindeki insanlar tarafından eleştirilmiş ancak yine de araziyi satın almaya karar vermiş bir çifttir. 30 yıldır kimsenin adım atmadığı bu araziyi dönüştürmeye karar verirler.

Yansıma

Kurmaca, 14 Dakika

Yönetmen: Tolga Okur

 

Yayılmakta olan bir virüs sonucu doğal hayat giderek tükenmektedir. Hastalık sonucu ailesi tarafından karantina altında tutulan ve yıllardır hiçbir canlı ile iletişime geçmeyen Umut, zamanla içinde bulunduğu hali sorgulamaya başlar.

Piece of Paper

Kurmaca, 5 Dakika

Yönetmen: Kris Çağlıyan

 

İki genç arkadaş, her insanın günlük hayatta yaptığı günlük rutinleri yapmaktadırlar. Bu rutinler çevreye zarar veriyor. Film bunu kağıt ve kağıt parçalarıyla anlatıyor.

Gizli Oda-Secret Room

Canlandırma, 5 Dakika

Yönetmen: Birnur Karatimur Çutsay

 

Yaşam alanı, içimizde meydana gelen duygularla belirlenir.

Dede

Belgesel, 17 Dakika

Yönetmen: Ahmet Keçili

 

Dede Çolak Adana'nın Aladağı ilçesinde çobanlık yapmaktadır. Tek hayali evlenmektir.

Göz

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Yusuf Bozbey

 

Göz göre göre yok oluşunu seyrettiğimiz Marmara Denizinde balıkçılık yapan sekiz kıyı şehrinin en usta balıkçıları ile insanları bilinçlendirmek amaçlı çevre kirliliği hakkında kısa belgesel.

Ben mi?

Kurmaca, 5 Dakika

Yönetmen: Sezer Kari

 

Film, doğal kaynakların hızla ve bilinçsizce tüketilmesi üzerine sohbet eden iki kişinin, duruma tezat düşecek bir biçimde, su israfını, farkında olmadan yapmalarını tema etmektedir.

Derik'te Kalanlar

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Onur Can Atlı

 

Mardin’ in Derik ilçesinde kalan, son 3 Ermeni; Zekeriya Sabuncu, Yurşalin ve Naif Demirci çiftinin yaşam öyküsü anlatılmaktadır.

A'dam

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Turgay Kural

 

Belgesel, 14 yıl önce hayat arkadaşını kaybederek, Keban Barajı üzerindeki adada, 14 yıldır tek başına yaşayan Ziya Abay'ın zorlu yaşamını ve bu süreçte; hem bulunduğu adaya diktiği 3500 ağaçla hem de Pertek dağlarına diktiği ağaçlarla çevresini tek başına nasıl değiştirdiğini konu ediniyor.

Nefes

Kurmaca, 2 Dakika

Yönetmen: Sefa Koç

 

Ağacın kendi dilinden yaşadıklarını anlatması.

Mesaj

Kurmaca, 2 Dakika

Yönetmen: Recep Yenice

 

Çevreyle ilgisi olmayan insanların, yalnızca sosyal medyada çevre ile ilgili paylaşımlar yaparak, kendilerini çevreci sanmaları konu edilmektedir.

Son Akşam Yemeği

Kurmaca, 13 Dakika

Yönetmen: Selinay Güneş

 

İnsan doğasındaki yerini günden güne daha da sağlamlaştıran hissizleşme ve duyarsızlaşma, pizzacıda çalışan bir paketçi motor kuryenin de yadsınamaz gerçeği haline gelmiştir. Paketçi gün sonu, artık z raporunun girileceği vakit, son teslimatına çıktığında, kendisini çağıranın bir şahide ihtiyacı olduğundan habersizdir.

Ölümlü Dünya

Kurmaca, 3 Dakika

Yönetmen: Süleyman Çay

 

Canlı Dünyanın sesleri uyuyan köpek, yemek arayan karga gibi Dünyanın sahiplerinin keyifli halleri, insanlar olamayana dek. İnsanoğlu balık tutarken ve hayatın akışında yürürken yaşamımızda ev sahibi yalnız olan bir dal ile dünyanın yakarışı duyarız.

Velespit

Belgesel, 10 Dakika

Yönetmen: Efe Can Aktaşlı

 

Muğla/Ula’da yaşayan insanların bisiklet kültürü.

Levanten

Kurmaca, 18 Dakika

Yönetmen: Efe Can Aktaşlı

 

Film, kökenleri Avrupa olan, İzmir'de doğmuş Levantenlerin hayatlarını ve kültürlerini anlatmaktadır.

2067

Kurmaca, 9 Dakika

Yönetmen: Gökberk Ertemin

 

Nükleer savaş sonrasında hayatta kalan insanlar ve yok olan doğayı hatırlayan yaşlı bir adamın barda geçmişi unutamaması ve o zamanı bilmeyen genç insanların geçmişten kalan şeyleri görmesi.

At ve unut(ma)

Canlandırma, 4 Dakika

Yönetmen: Hakan Bayat

 

Çocuklarımız ve bizlerin çevreye bilinçsizce attığı çöplerin doğaya verdiği zararların unutulmaması gerektiğini, bu çöplerin tekrar bizlere geri döndüklerini gösterme amacını taşıyan bir film.

Mutluluk Mayamızda

Kurmaca, 3 Dakika

Yönetmen: Sefa Koç

 

Çaresiz bir köpeğin her şey bittiği sandığı san yeni bir umutla karşılaşması.

Ne Zaman Gideceğiz?

Kurmaca, 13 Dakika

Yönetmen: Gökşin Doğa Egesoy

 

Küçük çocuk her gün okula gidip gelmekte ve ailesine “ne zaman gideceğiz?” sorusunu sormaktadır. Zaman kavramını tam olarak kavrayamamış çocuğa, sömestr tatilinde gidileceğini bir türlü anlatamazlar. Çocuk, şehir hayatında mutlu değildir ve dedesinin yaşadığı köyün özlemi ile, oraya gitmeyi beklemektedir.

Adada

Belgesel, 19 Dakika

Yönetmen: Mehmet Emin Yücel

 

Adada yalnız yaşayan bir çiftin yaşam öyküsü. Aileyi adada yaşamaya yönlendiren ve orada uzun yıllar kalmaya bırakan nedenleri gözler önüne sermektedir.

Kırık Dal

Kurmaca, 10 Dakika

Yönetmen: Mustafa Kemal Öztürk

 

Hiçbir engel çevreye duyarlı olmayı ve korumayı engelleyemez ana düşüncesini ele alan film, farkındalık  yaratmayı amaçlamaktadır.

Merkeb-i Mesai

Belgesel, 18 Dakika

Yönetmen: Hasan Erdoğmuş

 

Mardin’in Artuklu ilçesi sınırları içerisinde bulunan “Eski Mardin” olarak anılan bölgeye sokakların dar olması nedeniyle çöp kamyonu girememektedir. Belediye bu sorunu aşabilmek amacıyla kurum bünyesine kadrolu eşekler almıştır.

Mesai

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Mustafa Aydın

 

Anadolu'nun birçok ilinde doktorluk yapan ve yaş haddiyle emekliliğe ayrılan Sevim Karaarslan, Konya'da oturduğu site içerisinde sokak hayvanlarını beslediği için çevre tarafından olumlu ve olumsuz tepkilerin odağı olmuştur.

Fikirtepe Sosyal Hüsran

Belgesel, 12 Dakika

Yönetmen: Fırathan Mehmet Güleç

 

İstanbul'un ilk pilot bölgesi olan Fikirtepe'de dönüşen evlerin yanı sıra dönüşmeyen evler daha çoktur. Fikirtepe halkı kentsel dönüşümün 11 yıldır tamamlanmadığından dolayı mağdurdurlar.

Poşet

Kurmaca, 2 Dakika

Yönetmen: Doğan Arslan

 

Filmde satın alınan tüm gıdalar poşetlere girmektedir. Peki ya gıdamızın içinden poşet çıkarsa?

Efe Dayı

Belgesel, 18 Dakika

Yönetmen: Harun Akça-Özgenur Şahin

 

Efe Dayı, doğa aşığı bir insandır ve kendisinin de yaşamını sürdürdüğü Çay Bağları'nda villa yapımına karşı savaşmaktadır.

Sakın

Kurmaca, 1 Dakika

Yönetmen: Emre Bulgan

 

Toprağı kirletirsen, yaşamını sürdürecek şeylere ulaşamayacağını anlatıyor.

Tür Eylem Planı - Tavas Kurbağası

Belgesel, 17 Dakika

Yönetmen: Taylan Kınalı

 

Türkiye'de Uluslararası sözleşmeler gereği Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından nesli tehlike altında olan türlerin korunması amacıyla gerçekleştirilen, tür eylem planlarının tavas kurbağası özelinde hazırlanma süreci.

Deneme 1 2

Kurmaca, 11 Dakika

Yönetmen: Elif Karabulut

 

Duyma engelli bir gencin, yeni icat edilen bir işitme cihazı sayesinde çevresindeki sesleri ve gürültüleri duymaya başladıktan sonraki yaşadıklarını anlatan bir hikaye.

Yeşil

Kurmaca, 1 Dakika

Yönetmen: Nika Shahbazi

 

Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz...

Gök Yer ve Arasındaki Şey

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Evrim Karadağ

 

Gök, Yer ve Arasındaki Şeyler insana doğa ile arasındaki ilişkiyi hatırlatmaya çalışan bir deneme film. Çekimleri Aydın, Ortaklar, İzmir ve Selçuk'ta yapılan bu film, yine bu yörede doğup büyüyen bir gencin Batı Anadolu'da medeniyetin oluşup gelişmesinde toprağın, doğanın yerini ve önemini edebiyat, felsefe, arkeoloji, tarım ile de ilişkilendirip anlatmaya çalışmasının filmidir.

Yaylacı

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Fatih Ertekin

 

Şavşat'ın İmerhev bölgesinde yaşayan Gürcülerin asırlardır sürdürdüğü yaylacılık kültürünü konu alan belgesel film, Cancir yaylasının kültürel yapısı ve estetik dokusunu arka planına alarak Cancir yaylasında 2 ay boyunca yaşayan yaylacı kadınların hayatlarını Heva'nın hikayesi üzerinden işliyor.

Kanun'un Toprağı

Kurmaca, 15 Dakika

Yönetmen: Ali Can Öğet

 

Hamit büyük amcasından kalma tarla da çiftçilik yapmaktadır. Toplulaştırma kanunu yüzünden elinde ki ata yadigarı tarlanın gittiğini öğrenince, çareyi avukatın da ümit vermesi ile mahkemeye başvurmakta arar. Ama kısa bir zaman sonra tapunun geçersizliği kanıtlanınca mahkemeyi kaybederler.

Bir Liralık Emek

Kurmaca, 5 Dakika

Yönetmen: Muhammed Bozbey

 

Ekmeğin çöpe atılmasıyla sofralara nasıl geldiğine dair geriye doğru ekmeğin yolculuğu başlar. Fırında ekmeğin yapılışından toprağın ekilmesine kadar tüm detayları gözler önüne gelir.

Bir Nefes Mutluluk

Kurmaca, ? Dakika

Yönetmen: Selçuk Ataman

 

İnsan ne zaman mutlu olacağını bilemez. bazen son nefeste bile düşsel de olsa mutluluk yaşayabilir.

Güzel Günler

Kurmaca, 12 Dakika

Yönetmen: Murat Karakuş

 

İnsan ne zaman mutlu olacağını bilemez. bazen son nefeste bile düşsel de olsa mutluluk yaşayabilir.

İnci Anne

Belgesel, 9 Dakika

Yönetmen: Yiğit Can Çaylı

 

15 yıldır Ankara Eryaman’da 350 yardıma muhtaç sokak köpeğine gönüllü olarak bakan 60 yaşındaki İnci Aksoyoğlu’nun hikayesinin kendi ağzından anlatıldığı bir belgesel.

İkinci Yüz

Kurmaca, 4 Dakika

Yönetmen: Serkan Zerenay

 

Temizlik görevlisi olarak hayatını sürdüren Ömer, işini önemseyen ve titiz yapan bir insandır. Diğer bir yandan Sinan Ömer in işini küçümseyen bir insandır.

Jes İstemiyoz

Belgesel, 7 Dakika

Yönetmen: Cenk Behram Su

 

Aydın bölgesine teknik ve yasal eksikliklerle kurulan jeotermal enerji santralleri çevre halkına zarar vermektedir.

Kemeraltı'nın Sanatkârları

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Çağatay Çelikbaş

                                     

Dünyanın en büyük açık hava çarşısı ünvanını taşıyan ve tarihi kent merkezinde bulunan Kemeraltı Çarşısı’nda sanatkârlar tarafından tasarlanan birçok eser bulunmaktadır.

Telve

Canlandırma, 4 Dakika

Yönetmen: Elif Dokur

 

Temizlik görevlisi olarak hayatını sürdüren Ömer, işini önemseyen ve titiz yapan bir insandır. Diğer bir yandan Sinan Ömer in işini küçümseyen bir insandır.

Tethys'in Çocukları

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Mustafa Karakaya

 

Oral, üniversitede gastronomi okumuş, mesleği aşçılık olan bir ultra maraton koşucusudur. 2016’da Aladağlar’da düzenlenen bir yarışa katılır ve bir daha dönmemek üzere Niğde, Çamardı’nın Çukurbağ köyüne yerleşir.

Marmaranin Yaşam Döngüsü

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Peter Salvatore

 

Marmara Denizinin durumunu kirliligini ve buna ragmende uretmeye yasamaya devam ettigini bizlere gostermeye calismaktadir.

Burası İstanbul

Belgesel, 3 Dakika

Yönetmen: Selim Cherif

 

"Boş veya kalabalık, düzgün veya karmaşık, yoksullara veya zenginlere ait, dengeli veya dengesiz, hem tehlikeli hem de güvenilir... İşte İstanbul! Ve İstanbul'u diğerlerinden farklı kılanlar...

Gümüş

Kurmaca, 15 Dakika

Yönetmen: Deniz Telek

 

Ali, babasının ölümünün ardından yalnız kalan annesini şehre götürmek için köyüne gider. Şehre gitmek istemeyen annenin tek bir şartı vardır: Ali’nin baba yadigârı köpekleri Gümüş’e kalacak bir yer bulması gerekmektedir.

Aokigahara

Canlandırma, 8 Dakika

Yönetmen: İlhami Tunç Gençer

 

Rüya...

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... ve İlkbahar

Canlandırma, 7 Dakika

Yönetmen: Hamza Uysal

 

Mevsimlerin ilerlemesiyle birlikte, tek başına kalmış Yalnız Ağaç yeniden dirilmeye ve ahengi sağlamaya dair bütün ümidini yitirecek ve insana boyun eğecektir.

Yaban-cı

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Doğukan Yıldız

 

Tüketim toplumunun bir parçası olmak zorunda mıyız? Günümüz toplumu düşünmeden, sorgulamadan tüketim sisteminin bir parçası olmuştur. Sistemin bir parçası olmayan insanların başarısız olarak görüldüğü bu düzende doğaya dönüş ve doğada yaşam ne kadar mümkün?

Kadın Eli

Belgesel, 16 Dakika

Yönetmen: Enes Yurtsever, Turgut Cığızoğlu

 

Hayat mücadelesi genç yaşta yaptığı evlilikle başlayan Nurgül Özkan'ı kader, memleketi Şıhlı'ya getiriyor. Nurgül Özkan'ın köyündeki değirmeni hayata geçirmesiyle ilgili hikayesi izleyicilerle buluşuyor.

Metruk Vaha

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Doğukan Yıldız

 

Yüksek yapıların ve iş merkezlerinin arasında şans eseri yıkılmadan kalmış küçük bir sokak, gittikçe azalan sakiniyle, yıpranmış parke taşlarıyla, birkaç ağacıyla, yavaş yavaş metruklaşan binalarıyla ve yılların verdiği yorgunlukla ayakta durmaya çalışmaktadır. Ama bölgede başlayan kentsel dönüşüm projesi, bu yaşlı sokak için de beklenen sonun yaklaştığını haber vermektedir.

Ali Cama Bak

Kurmaca, 6 Dakika

Yönetmen: Turgut Kanal

 

Annesi ve zihinsel engelli kardeşiyle virane bir evde yaşayan Alican, babasını erken yaşta kaybetmiş olması sebebiyle trafikteki arabaların camlarını silerek kazandıklarıyla ailesini o geçindirmektedir.

Taşköprüyü Kim Yaptı

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Ümit Güç

 

Tesadüf eseri Taşköprü üzerinde yayın yapan bir programın sokak ropörtajında ‘Taşköprüyü
kim yaptı.?’ sorusu iki arkadaşı, Taşköprünün tarihine doğru bir yolculuğa çıkarırken aynı
yolculukta kendi yoksulluklarının nedenlerini arayacaklardır.

Ferdinant

Belgesel, 5 Dakika

Yönetmen: Evrim İnci

 

Kurban bayramında sahibinden kaçarak denize atlayan ve üç gün boyunca suda verdiği yaşam savaşını kazandıktan sonra ülke çapında ünlenen boğa, sosyal medyada fenomen haline gelince ünlü bir sanatçı ve bir çiftlik tarafından alınır ve yeni evine kavuşur.

Saç

Kurmaca, 5 Dakika

Yönetmen: Mert Şansal

 

Kadın tertemiz kirletilmemiş dünyayı temsil ederken adam ise kirletilmiş dünyayı temsil etmektedir.

Havadaki Leylekler

Belgesel, 14 Dakika

Yönetmen: Kerem Saltuk

 

Göçmen kuşların en ünlüsü leyleklerin yaşamları bilim insanlarının ilgisini çekiyor. Öte yandan bu zarif kuşlar çocuk masallarından posta pullarına kadar pek çok güncel alanda kendini gösteriyor. Fakat yok olan, yok edilen doğada bu güzel hayvanların geleceği de tehlike altında.

Atma

Belgesel, 12 Dakika

Yönetmen: Furkan Kaya

 

Muammer Kavazoğlu, bir gün çöp konteynırının yanında bulduğu bir oyuncağı tamir eder ve bir çocuğa verir. O çocuğun mutluluğunu görünce, Annesiyle birlikte bozuk, kırık oyuncakları tamir ederek çocuklara hediye etmeye başlar.

Kanalı Beklerken

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Yasin Serindere

 

Siyasi iktidar tarafından yapılması diretilen Kanal İstanbul Projesinin istikametinde bulunan Sazlıdere Barajı’nın yanı başındaki Şahintepe mahallesi sakinleri; yapılması ihtimalinde ne olacak sorusu üzerinde duruyor. “Yapılırsa burada yaşamaya devam edebilecek miyiz?”

Arif Abi'nin Yeri

Belgesel, 17 Dakika

Yönetmen: Umut Reçber

 

Arif ve Sema Elibol içinde bir bataklık bulunduran 20 dönümlük bir araziyi satın almak istediklerinde çevrelerindeki insanlar tarafından eleştirilmiş ancak yine de araziyi satın almaya karar vermiş bir çifttir. 30 yıldır kimsenin adım atmadığı bu araziyi dönüştürmeye karar verirler.

Yansıma

Kurmaca, 14 Dakika

Yönetmen: Tolga Okur

 

Yayılmakta olan bir virüs sonucu doğal hayat giderek tükenmektedir. Hastalık sonucu ailesi tarafından karantina altında tutulan ve yıllardır hiçbir canlı ile iletişime geçmeyen Umut, zamanla içinde bulunduğu hali sorgulamaya başlar.

Piece of Paper

Kurmaca, 5 Dakika

Yönetmen: Kris Çağlıyan

 

İki genç arkadaş, her insanın günlük hayatta yaptığı günlük rutinleri yapmaktadırlar. Bu rutinler çevreye zarar veriyor. Film bunu kağıt ve kağıt parçalarıyla anlatıyor.

Gizli Oda-Secret Room

Canlandırma, 5 Dakika

Yönetmen: Birnur Karatimur Çutsay

 

Yaşam alanı, içimizde meydana gelen duygularla belirlenir.

Dede

Belgesel, 17 Dakika

Yönetmen: Ahmet Keçili

 

Dede Çolak Adana'nın Aladağı ilçesinde çobanlık yapmaktadır. Tek hayali evlenmektir.

Göz

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Yusuf Bozbey

 

Göz göre göre yok oluşunu seyrettiğimiz Marmara Denizinde balıkçılık yapan sekiz kıyı şehrinin en usta balıkçıları ile insanları bilinçlendirmek amaçlı çevre kirliliği hakkında kısa belgesel.

Ben mi?

Kurmaca, 5 Dakika

Yönetmen: Sezer Kari

 

Film, doğal kaynakların hızla ve bilinçsizce tüketilmesi üzerine sohbet eden iki kişinin, duruma tezat düşecek bir biçimde, su israfını, farkında olmadan yapmalarını tema etmektedir.

Derik'te Kalanlar

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Onur Can Atlı

 

Mardin’ in Derik ilçesinde kalan, son 3 Ermeni; Zekeriya Sabuncu, Yurşalin ve Naif Demirci çiftinin yaşam öyküsü anlatılmaktadır.

A'dam

Belgesel, 20 Dakika

Yönetmen: Turgay Kural

 

Belgesel, 14 yıl önce hayat arkadaşını kaybederek, Keban Barajı üzerindeki adada, 14 yıldır tek başına yaşayan Ziya Abay'ın zorlu yaşamını ve bu süreçte; hem bulunduğu adaya diktiği 3500 ağaçla hem de Pertek dağlarına diktiği ağaçlarla çevresini tek başına nasıl değiştirdiğini konu ediniyor.

Nefes

Kurmaca, 2 Dakika

Yönetmen: Sefa Koç

 

Ağacın kendi dilinden yaşadıklarını anlatması.

Mesaj

Kurmaca, 2 Dakika

Yönetmen: Recep Yenice

 

Çevreyle ilgisi olmayan insanların, yalnızca sosyal medyada çevre ile ilgili paylaşımlar yaparak, kendilerini çevreci sanmaları konu edilmektedir.

Son Akşam Yemeği

Kurmaca, 13 Dakika

Yönetmen: Selinay Güneş

 

İnsan doğasındaki yerini günden güne daha da sağlamlaştıran hissizleşme ve duyarsızlaşma, pizzacıda çalışan bir paketçi motor kuryenin de yadsınamaz gerçeği haline gelmiştir. Paketçi gün sonu, artık z raporunun girileceği vakit, son teslimatına çıktığında, kendisini çağıranın bir şahide ihtiyacı olduğundan habersizdir.

Ölümlü Dünya

Kurmaca, 3 Dakika

Yönetmen: Süleyman Çay

 

Canlı Dünyanın sesleri uyuyan köpek, yemek arayan karga gibi Dünyanın sahiplerinin keyifli halleri, insanlar olamayana dek. İnsanoğlu balık tutarken ve hayatın akışında yürürken yaşamımızda ev sahibi yalnız olan bir dal ile dünyanın yakarışı duyarız.

Velespit

Belgesel, 10 Dakika

Yönetmen: Efe Can Aktaşlı

 

Muğla/Ula’da yaşayan insanların bisiklet kültürü.

Levanten

Kurmaca, 18 Dakika

Yönetmen: Efe Can Aktaşlı

 

Film, kökenleri Avrupa olan, İzmir'de doğmuş Levantenlerin hayatlarını ve kültürlerini anlatmaktadır.

2067

Kurmaca, 9 Dakika

Yönetmen: Gökberk Ertemin

 

Nükleer savaş sonrasında hayatta kalan insanlar ve yok olan doğayı hatırlayan yaşlı bir adamın barda geçmişi unutamaması ve o zamanı bilmeyen genç insanların geçmişten kalan şeyleri görmesi.

At ve unut(ma)

Canlandırma, 4 Dakika

Yönetmen: Hakan Bayat

 

Çocuklarımız ve bizlerin çevreye bilinçsizce attığı çöplerin doğaya verdiği zararların unutulmaması gerektiğini, bu çöplerin tekrar bizlere geri döndüklerini gösterme amacını taşıyan bir film.

Mutluluk Mayamızda

Kurmaca, 3 Dakika

Yönetmen: Sefa Koç

 

Çaresiz bir köpeğin her şey bittiği sandığı san yeni bir umutla karşılaşması.

Ne Zaman Gideceğiz?

Kurmaca, 13 Dakika

Yönetmen: Gökşin Doğa Egesoy

 

Küçük çocuk her gün okula gidip gelmekte ve ailesine “ne zaman gideceğiz?” sorusunu sormaktadır. Zaman kavramını tam olarak kavrayamamış çocuğa, sömestr tatilinde gidileceğini bir türlü anlatamazlar. Çocuk, şehir hayatında mutlu değildir ve dedesinin yaşadığı köyün özlemi ile, oraya gitmeyi beklemektedir.

Adada

Belgesel, 19 Dakika

Yönetmen: Mehmet Emin Yücel

 

Adada yalnız yaşayan bir çiftin yaşam öyküsü. Aileyi adada yaşamaya yönlendiren ve orada uzun yıllar kalmaya bırakan nedenleri gözler önüne sermektedir.

Kırık Dal

Kurmaca, 10 Dakika

Yönetmen: Mustafa Kemal Öztürk

 

Hiçbir engel çevreye duyarlı olmayı ve korumayı engelleyemez ana düşüncesini ele alan film, farkındalık  yaratmayı amaçlamaktadır.

Merkeb-i Mesai

Belgesel, 18 Dakika

Yönetmen: Hasan Erdoğmuş

 

Mardin’in Artuklu ilçesi sınırları içerisinde bulunan “Eski Mardin” olarak anılan bölgeye sokakların dar olması nedeniyle çöp kamyonu girememektedir. Belediye bu sorunu aşabilmek amacıyla kurum bünyesine kadrolu eşekler almıştır.

Mesai

Belgesel, 15 Dakika

Yönetmen: Mustafa Aydın

 

Anadolu'nun birçok ilinde doktorluk yapan ve yaş haddiyle emekliliğe ayrılan Sevim Karaarslan, Konya'da oturduğu site içerisinde sokak hayvanlarını beslediği için çevre tarafından olumlu ve olumsuz tepkilerin odağı olmuştur.

Fikirtepe Sosyal Hüsran

Belgesel, 12 Dakika

Yönetmen: Fırathan Mehmet Güleç

 

İstanbul'un ilk pilot bölgesi olan Fikirtepe'de dönüşen evlerin yanı sıra dönüşmeyen evler daha çoktur. Fikirtepe halkı kentsel dönüşümün 11 yıldır tamamlanmadığından dolayı mağdurdurlar.

Poşet

Kurmaca, 2 Dakika

Yönetmen: Doğan Arslan

 

Filmde satın alınan tüm gıdalar poşetlere girmektedir. Peki ya gıdamızın içinden poşet çıkarsa?

Efe Dayı

Belgesel, 18 Dakika

Yönetmen: Harun Akça-Özgenur Şahin

 

Efe Dayı, doğa aşığı bir insandır ve kendisinin de yaşamını sürdürdüğü Çay Bağları'nda villa yapımına karşı savaşmaktadır.

Sakın

Kurmaca, 1 Dakika

Yönetmen: Emre Bulgan

 

Toprağı kirletirsen, yaşamını sürdürecek şeylere ulaşamayacağını anlatıyor.

Tür Eylem Planı - Tavas Kurbağası

Belgesel, 17 Dakika

Yönetmen: Taylan Kınalı

 

Türkiye'de Uluslararası sözleşmeler gereği Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından nesli tehlike altında olan türlerin korunması amacıyla gerçekleştirilen, tür eylem planlarının tavas kurbağası özelinde hazırlanma süreci.

Deneme 1 2

Kurmaca, 11 Dakika

Yönetmen: Elif Karabulut

 

Duyma engelli bir gencin, yeni icat edilen bir işitme cihazı sayesinde çevresindeki sesleri ve gürültüleri duymaya başladıktan sonraki yaşadıklarını anlatan bir hikaye.

Mainpage > ENV.SHORT FILM FESTIVAL > Festival Filmleri