4. Çevre Kısa Film Festivali Filmleri - 2006

Print PDF
There are no translations available.

4. İSTANBUL ÇEVRE KISA FİLM FESTİVALİ

 ULUSLAR ARASI GÖSTERİM FİLMLERİ

 FIRTINA ÇOCUKLAR – LİMBO

Yapımcı: Birol Kayıkçı(Düet Film) -Yönetmen: Vural Çavuşoğlu- Murat Şener - Senaryo: Vural Çavuşoğlu Özgün müzik: Cengizhan - Oyuncular: İskender Doğan, Haluk Ayvazoğlu, Simay Özver, Onur Şenyürek, Gülce Çelebi, Melis Damla Özcan, Fatmagül Yıldız, Çiğdem Ay

Türkiye’de ilk kez çocuklar için hazırlanan, Çevre ve Çocuk teması üzerine oluşturulan senaryosu ile çocukları hem eğlendiren, eğlendirirken de aynı zamanda eğiten bir çalışmadır.

BÖLÜM 1 (Limbo ile Tanışma) – Çocukların Limbo cihazıyla tanışmaları ve çevre faaliyetlerinde kullanmaları anlatılmaktadır.

BÖLÜM 2 (Ağaç Kesmek) – Atatürk’ün 1930’lu yıllarda dünyaya örnek olan çevre kararı ve uygulaması anılardan silinmeyecek.

BÖLÜM 3 (Fidye) – Çevreye kirli atıklarıyla zarar verenlerin, olumsuz davranışları.

BÖLÜM 4 (İzmit Serüveni) – Kahramanlarımız bu kez, bir yarışmaya katılmaktadırlar. Kahramanlarımızın katıldığı yarışmada geri dönüşüm ve ayrıştırma konu edilmektedir.

 JOJO ‘ NUN KAFETERYASI

Yönetmen: Laurent Fırode
Kurmaca / 1996 / 15dk

İki kötü kafadar Jojo’nun kafeteryasında yine sorun çıkarmaktadır. Ama hesapta olmayan bir iyilik bu iki kafadarın hayatında geri dönüşü olmayan bir değişiklik yapar.

KİTUİ BENTLERİ

Yönetmen: Hans van Westerlaak & Eva Zwart
Belgesel / 2006 / 14dk

Gelecekte var olabilmek için   suyun varlığının ve kalitesinin hayati önemi.Tarım,gelişen ülkelerin başlıca ekonomik sektörüdür,yağış miktarındaki değişimler yüzünden zorluklar yaşamaktadır.

Kenya da” Sahelian  Solutions Foundation “ ufak ölçekli mevsimlik nehirlere kum barajlar geliştirdi.Barajlar,halka içme suyu ve kurak mevsimlerde tarım için sulama suyu sağlıyor.Bu barajlar yöre insanı tarafından inşa ediliyor .bilim adamları bu barajların mevsim değişimleriyle baş etmekte başarı sağladığını kabul ediyorlar.

Bu zamana kadar 450 baraj başarılı bir şekilde inşa edilmiştir.Barajlar 100 000 den fazla insana ortalama 35 USD maliyetle su sağlamaktadır.

Kitui deki kum baraj projesi gösteriyor ki  güçlü bir toplumsal katılımla ,iklim değişimlerine adaptasyonda başarılı olunabilir.Bu katılımcı yaklaşım diğer korunmasız toplumlara da mevsim değişimleriyle baş etmede yardımcı olabilir,hatta bölgesel ekonomik kalkınmayı bile arttırabilir.

Kiyui kum baraj projesi ADAPTS su idaresi ve mevsim değişimlerine adaptasyon projesinin bir parçasıdır.ADAPTS tüm dünyada değişik pilot bölgelerde,toplumsal bazda su konusunda adaptasyonu desteklemeyi amaç edinmektedir.

8+1

Yönetmen: Oerd van Cuijlenborg
canlandırma / 2005 / 14dk

Franz Schubert’in müziği içinde soyut bir animasyon macera.Müziği gözleriniz kapalı dinlerken  neler görebilirsiniz ?Franz Schubert in 8. senfonisinin ilk bölümünün soyut animasyonu,çoğunlukla doğadan ilham alınmış

YİTİRİLEN DÜNYA ‘’MÜNÜR ÖZKUL’’

Yönetmen: Behlül Dal
Kurmaca  / 1985 /  20dk

35 yıldır akıl hastanesinde yatan eski bir köşk ustası i hastanede tüm zamanını köşk maketleri yapmakla geçirir. Nihayet taburcu olduktan sonra, dışında karşılaştığı beton yığınlarına yabancıdır…

İADE- Yİ ZİYARET

Yönetmen: Cem Karcı
Kurmaca / 2006 / 15dk

Cansu üniversitede okuyan yalnız yaşayan bir genç kızdır, Ayten ise oğluna çok bağlı orta yaşlı bir kadın. Aynı apartmanda yaşayan bu iki yalnız insanın hayatları bu gece tam anlamıyla kesişir. Artık onlar için komşuluk, kapı pervazından iki selamdan daha ötedir.

YAL

Yapım: Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri
Kurmaca / 2003 / 13dk

Sokak çocuklarıyla sokak köpeklerinin birbirine eş değer anlatıldığı film.

 

YARIŞMA FİLMLERİ


PALAS GÖLÜ

Yönetmen: Bülent Arınlı
Belgesel / 2003 / 40dk

Yöre halkı, Kayseri'de bulunan Palas Gölü’nü kurutmak ve göl alanını tarım arazisi yapmak ister. Gölün kendilerine zarar verdiğine inananlar kadar, buna şiddetle karşı çıkanlar da vardır. Bölgede, avlanma ve yanlış zirai mücadele gibi başka sorunlar da, kurutulsun mu kurutulmasın mı tartışmasının ayrılmaz bir parçasıdır ve hem doğal yaşamı hem de yöre halkını tehdit eder duruma gelmiştir

SUYA DÜŞEN

Yönetmen: Seçkin Köse
Kurmaca/ 2006 / 18dk

Çevrenin insan üzerindeki etkileri ve insanın çevreye bıraktıkları.

DOKU

Yönetmen: Mustafa Erden Kahveci
Belgesel / 2006 / 12dk

Karaköy sahilinde geçen bir gün’ ü konu almaktadır.


İSTANBUL VARMIŞ İSTANBUL YOKMUŞ

Yönetmen: Evren Toparlak
Belgesel / 2005 / 10dk

‘’İstanbul Varmış İstanbul Yokmuş’ , yüz yılı aşkın zamandır aynı aileden dört kuşağın yaşanmlarını tanıklık eden ‘’ Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı ‘’ hakkında bir belgesel .

ZİNCİR

Yönetmen: Selami Genli
Kurmaca / 2005 / 9dk

Cam kavanozda bir arı, banyo küvetinde bir karınca , çöpe atılmış akvaryumda bir kurbağa , balık ağına takılmış bir tavuk ve mahzende sandalyeye bağlanmış bir adam… Hayvanlar kurtulduklarında sırayla birbirlerini yerler . Tek amaçları vardır : Beslenmek… Peki ya insanlar???

ZAMANA DİRENEN TARİH:ZEYREK

Yönetmen: Hakan Karademir
Belgesel / 2006 /  17dk

Film, cumbalı ahşap evleriyle , parke taşlı sokaklarıyla , tarihi çeşmeleri ve hamamlarıyla , binlerce yıllık dini yapılarıyla İstanbul ‘ un tarihi dokusunu bütünüyle yansıtan Zeyrek semtinin ayakta kalma çabasını anlatmaktadır.

OLTA

Yönetmen:  Hakan Gök
Kurmaca / 2006 / 4dk

Küçük bir çocuğun balık avı.

DENİZİM

Yönetmen: Emre Kızılçam
Kurmaca / 2006 / 8dk

Herkesin sevdiği bir deniz vardır. O yüzden denizlere iyi bakın.

GÖLÜN HAZİNESİ

Yönetmen: Nilay Atılgan
Belgesel / 2006 / 6dk

Türkiye ‘ nin tek Tuz Gölü yanlış uygulamalar ve insan kaynaklı baskılar yüzünden yok olma tehdidiyle karşı karşıyadır ve tuz sofralarımıza zehir saçmaktadır.

BEYŞEHİR GÖLÜ BELGESELİ

Yönetmen: Begül Şen
Belgesel / 2006 / 40dk

Türkiye ‘ nin en büyük tatlı su gölü Beyşehir , azalma , kirlilik , yasadışı avcılık, yanlış uygulamalar gibi birçok nedenle tehdit altında .

YARIN

Yönetmen: Neslihan Bilgin
Kurmaca / 2006 / 6dk

Dedelerinden miras kalanı çocuğuna miras bırakmayan bir kadının öyküsü.

RASTGELE

Yönetmen: Serkan Akıncı
Belgesel / 2006 / 17dk

Konya ‘ nın Seydişehir ve Yalıhüyük ilçeleri sınırları içinde olan Suğla Gölü biyo-çeşitlilik açısından oldukça zengindir.

HÜRMETÇİ’YE HÜRMET

Yönetmen: Hakan Özdemir
Belgesel / 2005 / 14dk

Kayseri’nin 13 km. güneybatısında yer alan Hacılar ve İncesu ilçelerine bağlı olan Hürmetçi Sazlığı ; Avrupa , Asya , Afrika kuş göç yolları üzerinde yer alan öenmli bir ekosistem alanıdır.

MARİNİ

Yönetmen: m. Emrah Erkanı
Kurmaca / 2005 / 10dk

Veysel ağaçsız bir köyün çocuğu . Ağacına varmak için her gün uzun bir yol koşuyor. Ağaç onun ağacı ama gölgesi herkesin. Peki ya Veysel ağacından ve onun gölgesinden uzak düşecek olsa?

SON OYUN

Yönetmen: Müjde Arslan
Kurmaca / 2006 / 13dk

Gecekondu semtlerinde yaşayan iki yaşlı adamın ilişkileri ekseninde dostluk üzerinde bir film, iki yaşlı adam , yavaş adımlarla kat ettikleri zorlu yolardan sonra bir tepeye ulaşırlar . Burası kentin dışında gökdelenlerin sisler arasında gözüktüğü bir yerdir. Her gün yanlarında taşıdıklar santran takımını çıkarıp, oyun oynarlar . Oyun biter ve geri dönerler. İki yaşlı kralın , kente karşı oyunu alma şansı var mıdır?

 

ARILIK AYRINTIDA GİZLİDİR

Yönetmen: Ediz Gülten
Kurmaca / 2006 / 5dk

Ayrılığı sorgulayan , şehrin sırlarında arayan genç bir kızın hikayesi.

TUĞLAKENT

Yönetmen: Sami Kaya
Belgesel / 2006 / 10dk

Sultanbeyli Anadolu’ dan İstanbul ‘ a girerken otoyolu hemen kenarında kurulmuş bir kenttir .Bağlantı noktası üzerinde olmasına rağmen yoldan geçenler tarafından fark edilmez. İnsanları yoksul , binaları sıvasız, boyasız ve çoğu tuğla görünümünden kurtulamamıştır.

TUTULMAK

Yönetmen: Göktuğ Özgül
Belgesel / 2006 / 28dk

Güneş tutulmalarının canlılar üzerindeki etkileri. Türkiye ‘ den gözlenebilicek bir sonraki tam güneş tutulması 30 Nisan 2060 ‘ tadır.

KONSER

Yönetmen: Alican Durbaş
Kurmaca / 2006 / 10dk

Çocuk , orkestra şeflerini kullandığı bagetlerden bir tane bulur ve çevresindeki her şeyi yönetmeye başlar.

KÜÇÜK ÖLÜM

Yönetmen: Erkan Tokyay
Kurmaca / 2005 / 16dk

Yanlız yaşayan ORÇUN belirli zamanlarda kız arkadaşı TÜLAY ile birlikte dışarıda veya kendi evinde buluşmaktadır.Tülay ‘ ın korktuğu evde dolaşmasındna rahatsız olduğu bir FARE yaşamaktadır.TÜLAY ORUNÇ ‘ un uğraşmaması ve önemsememesi üzerine onun yerine FARE ‘ yi öldürmeye kara verir. Acaba zararsız olan ve bu dünyada yaşama hakkında sahip olan bir canlıyı öldürmek ve yok etmek TÜLAY için doğru bir karar mıdır?

1 GÜNLÜK BAKIŞ AÇISI

Yönetmen:  Erkan Tokyay
Belgesel / 2006 / 13dk

Bir Pazar günü sabah erkenden kalkarak , İstanbul ‘ un Üsküdar, Kadıköy , Bakırköy ve Eminönü semtlerinde filmi sunan arkadaşım Nedim Tiken ile birlikte tam bir gün içerisinde ikimiznde daha önce bakmadığı bir gözle çevremizi izledik ve gerçekten bir gün içinde bu kadar çok şeyi görebileceğimizi  ve bilinçlenmemizi sağlayacak olay ve görüntüler yakalayacağımızı tahmin bile edememiştik.

Bu filmde geçen görüntülerin % 99 u aynı gün içerisinde yakalanmıştır.

BİR ÇİFT KANADININ PEŞİNDE

Yönetmen: Behiye Yılmaz
Belgesel / 2005 / 20dk

Bir kuş türünü görebilmek için saatlerce yol gidebilecek kuş gözlemcileri var. Bir kuş hakkında saatlerce konuşabilenler de. Bir Çift Kanadın Peşinde kuşlara ve doğaya büyük ilgi ve sevgi duyan kuş gözlemcilerini ve kuşları anlatıyor.

KARADENİZ KARABORSA

Yönetmen: Alper Duran
Kurmaca / 2006 / 5dk

Film denizlerim yok olduğu bir balıkların karaborsa satıldığı bir gelecekte geçmektedir. Karaborsa balık satan bir adamın müşteri kılığında bir genç tarafından gizli kamerayla çekilmiş görüntülerini izleriz.

PORSELEN BALIK

Yönetmen: Ozan Balki
Canlandırma / 2005 / 5dk

Küçük bir balığın kanalizasyon borusunda yaşadığı hayal kırıklığı ve ardından gelen mücadelesi .

YEŞİL SOĞAN

Yönetmen: Yücel Yıldız
Kurmaca / 2006 / 14dk

Çevre aktivisti ve organik tarım derneği üyesi bir baba organik tarım derneğinden getirdiği organik kuru soğanı evinde saksıya diker. Çevreyi kirleten bir fabrikayı kınama eyleminde başına darbe alarak yaralanır. Üniversite öğrencisi olan kız babasını hastanede ziyaret etmeye gelir.

SUNİ TENEFFÜS

Yönetmen: Serhat Koca
Kurmaca / 2006 / 5dk

Umut bazen küçük bir çocuğun ellerinde saklıdır.

BACAKSIZ

Yönetmen: Anıl Armutçu
Kurmaca / 2006 / 4dk

Çevreyi anlamak ve korumak i.in onların yerinde olmak gerekmez.

YAŞAM BAĞI

Yönetmen: Sinem Moğulkoç
Kurmaca / 2006 / 1dk

Sigaranın toplumsal yıkıma yol açtığını anlatan etkili bir yapıt.

CEMRE

Yönetmen: Mehmet Ali Üzelgen
Belgesel / 2006 / 40dk

İnsan kaynaklı iklim değişikliklerinin konu edildiği,  yer-atmosfer sisteminin
Isınmasını  ve  canlı yaşamının sürmesini sağlayan doğal sera etkisinin anlatıldığı belgesel.

Mainpage > ENV.SHORT FILM FESTIVAL > Archive > Env.Movie Festival > 4. Çevre Kısa Film Festivali Filmleri - 2006