6. Çevre Kısa Film Festival Filmleri - 2008

Print PDF
There are no translations available.

GOETHE INSTITUT- İSTANBUL ( ALMANYA ) KATKILARIYLA
 

STASİ DOSYALARINI YENİDEN OLUŞTURULMASI ÜZERİNE ÖĞRETİCİ BİR FİLM
Yönetmen / Senaryo / Kurgu: Anke Limprecht
Belgesel / 200 / 12 dakika

Berlin Duvarının yıkılışından hemen sonra, 1989 Kasım’ ında Devlet Güvenlik Bakanlığı çalışanları ve Demokratik Alman Cumhuriyeti Gizli İstihbarat Servisi, “Stasi’nin belgelerini mümkün olabildiğince ortadan kaldırmaya çalışırlar. 1990 yılının Ocak ayında vatandaşın hakları eylemcileri “Stasi’nin merkezini işgal ettiklerinde 17 binin üzerindeiçi küçük kıyılmış yazılı kağıt parçalarıyla dolu çuvallarla karşılaşırlar. Film, imha edilmiş belgelerin günümüze yeni baştan düzenlenişini belgeliyor.


GÖKYÜZÜ FİLMİ
Belgesel / 2004 / 15 dakika
Yönetmen: Jiska Rickels

Herkesin bir çocukluk gökyüzü vardır. Anılar, çocukluğun unutulmuş köşeleri ve mağaraları. Eski günlerden kalan sararmış renkli fotoğraflar gibi veya hayallere dalındığında ışıldayan renkli anılar. Gökyüzü her yerde aynı mıdır? Filmin yapımcıları “Sen gençken gökyüzü nasıldı?” diye soruyorlar ve tüm dünyadan resimler, gürültüler ve sesler topluyorlar.


GREGOR'UN EN BÜYÜK BULUŞU
Yönetmen / Senaryo: Johannes Kiefer
Kurmaca / 2001 / 11 dakika

Yaşlı ve yalnız olan Herta, torunu Gregor ile birlikte taşrada bir evde yaşar. Artık yürüyecek durumda bile değildir, kemikleri kırılgandır ve tekerlekli sandalyesi olmadan hiçbir yere kıpırdayamaz. Üç bayan arkadaşı kendilerinin yanına, yaşlılar yurduna taşınması konusunda onu ikna etmeye çalışırlar, çünkü yaşlılar yurdunda bakım daha iyidir. Olağanüstü yeteneklere sahip bir buluşçu olan Gregor is ninesini çok sevmektedir, onun tüm gereksinimleriyle ilgilenmekte ve yaşlılar yurduna götürülmesini nasıl engellerim diye sürekli kafa yormaktadır.


OLAGAN İŞLER
Yönetmen / Senaryo / Kurgu: Tom Zenker
Kurmaca / 2003 / 5 dakika

Bir şehrin iş merkezi. Çalışanlar, iş adamları ve çöpü karıştıran bir evsiz. Sıkılmış bir güvenlik görevlisi monitörlerin arkasında her şeyi görürü. İki adam karşılaşınca kavga çıkar ve birisi yere serilir. İzler kaldırılır ve gündelik hayat devam eder.


WiİNSTON NGAKAMBE’NİN KİEL’E GELDİĞİ GÜN
Yönetmen: Jasper Ahrens
Kurmaca / 2002 / 10 dakika

“Halkım beni beklediği için şimdi gitmeliyim, ama senin bir işe yaramadığını söyleyenlere inanma! Sana baktım ve gözlerinde umut gördüm!”

 


HOLLANDA KONSOLOSLUĞU-İSTANBUL KATKILARIYLA

OP DE GRENS
Yönetmen: Peter Delpeut
Belgesel / 2006 / 22 dakika

Doğa nedir?  Kaldırım taşları arasındaki bir tutam yabani otmu ?Endüstriyel parklardaki büyük ısırgan demetlerimi ? Kalabalık bir su birikintisindeki bir ördekmi ?Amsterdamın çevresindeki doğa ve kültür arasındaki sınırda.limanlarda ,sanayi bölgelerinde,parklarda ve şehrin kültürlü bölümlerinde insanlar doğa hakkında düşündüklerini söylüyorlar.


EXIT EXIT
Yönetmen: Erik Urlings
Kurmaca / 2006 / 17 dakika

Armterdam A10.Gürültü, trafik ,manzara ve otoyolda bitmeyen arabalar.Gerçek ve düş yavaş yavaş birbirine  karışır.


24H PANAROMA
Yönetmen: Arnold Hoogerwerf
Kurmaca / 2006 / 5 dakika

Zaman ve boşluk  durgun bir manzarada yer alır


LIPARI
Yönetmen: Frank van den Engel
Belgesel / 2006 / 10 dakika

Sicilya yakınlarındaki Lipari adasında hala geleneksel kılıçbalığı avcıları var.Nino’nun ailesiyle birlikte onların teknesindeyiz.Görünüşe bakılırsa her şey sakin gibi , 12 erkek tayfa  saatlerce küçük bir botta toplanıp beklerler beklerler.


STREET
Yönetmen:  Froda Kuipers
Animasyon / 2006 / 1 dakika

Adam kalabalık caddeden karşıya geçmeye çalışıyor fakat trafik tüm kuralları hiçe sayarak akıyorduCERVANTES KÜLTÜR MERKEZİ ( İSPANYA ) KATKILARIYLA


SU (AGUA)
Yönetmen: Jose Wis Forias ve Alfonse Fulgencio
Kurmaca / 2006 / 10 dakika

Dünyada 1 milyar 100 milyon insan içilebilir su kaynaklarına ulaşamıyor. Siz de bu insanlardan biri olsaydınız ne yapardınız?


ÇOBANALTADAN KUŞLARI (BERGERONNETTES)
Yönetmen: Alicia Van Assche
Belgesel / 2007 / 5 dakika

Bamako’da, Mali’de, Kara Afrika’da milyonlarca vahşi çobanaldatan kuşu şehirlerin çöplüklerinde yaşamlarını sürüyor.


DÜNYANIN EN BÜYÜK NEHRİ (LA FLOR MAS GRANDE DEL MUNDO)
Yönetmen: Juan Pablo Etcheverrry
Animasyon / 2007 / 10 dakika

Dünyanın en büyük nehri, bireyselleşmeyle yoğrulmuş bir dünyada şiddetle yüz yüze kalmış, umuttan ve ideallerden yoksun bırakılmış çocuklar için nadide bir güzellikle, sembollerle ve gizemlerle dolu bir belgesel. Belgesel bir taraftan çocuklara keşfetme, yürekli davranma ve fedakarlık hislerini aktarmayı bir taraftan da tüm erkek ve kadınlara dünyadaki yerlerini sorgulatmayı hedefliyor.
 İTALYA KONSOLOSLUĞU- İSTANBUL KATKILARIYLA


VİTA DA POTLORADO
Yönetmen: Dainella Recchia
Kurmaca / 2008 / 8 dakika

110 sezonluk sivrisinek ve dışkıyla bir arada uyuyorlar… Ve 200 kiloluk her domates kutusu içinde ancak 4 euro kazanabiliyorlar.. Buna rağmen gördükleri kötü muamele çabasıyken, domateslerde her geçen yıl verimliliğini kaybediyor.


HOP'LA
Yönetmen: Dainella Recchia
Kurmaca / 2008 / 4 dakika

Küçük bir kızın gözünden şehirleşme ve şehirleşmenin olumsuz etkileri. Küçük kızın hayal dünyasında beton yığınlarını nasıl yıktığını göstermektedir.


RİTTARİ DALLA SİCİLİA
Yönetmen: Piero Cannizzaro
Belgesel / 2008 / 18 dakika

11 yaşındayken savaşın ortasında kiliseye mahkum edilen Bayan Maria’nın hayalleri ve yaşama azmini anlatmaktadır. Tam 15 yıl sonra kiliseden kurtulmayı başaran ve kendine küçük bir yemek atölyesi kurmayı başaran Bayan Maria’nın doğadan 40 yıldır bulmayı başardığı taze badem şekerleriyle yaptığı tarifleri ve gençlere yol göstermesini anlatmaktadır.

 ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI FİLMLERİ

ÇÖPE ADANMIŞ YAŞAMLAR
Yönetmen: Haydar Tursun
Belgesel/2007/ 10 dakika

Kağıt toplayarak hayatını sürdüren insanların çevreye atılan çöplerin geri dönüşüme olan katkıları ve bu insanların yaşamalarını nasıl etkilediğini anlatmaktadır.


DODURMAM MANDADAN
Yönetmen: Serdar Güven
Belgesel/ 2007/ 10 dakika

Feridun Yağcı Bursa’nın İznik ilçesinde yaşayan girişimci ruhlu bir çiftçi- esnaftır. Belgesel Feridun Yağcı’nın, Çakırca köyü göl sahilinde bulunan, atıl ve kullanılmayan yüzlerce dönüm araziyi kendi çabalarıyla, tekrar eski geleneksel kullanımına açıp, Manda Çiftliği Merası ve Sazan Balığı Üretim Çiftliği olarak değerlendirmesi, buradan elde ettiği organik ürünleri ve bu girişimini geliştirme çabasını anlatmaktadır.


CP
Yönetmen: Şeref Öztürk
Kurmaca / 6 Dakika / 2008

Murat 20 yaşında ve (CP) zihinsel engellidir Ancak ailesi Murat’ın bu durumu ile barışık değildir. Murat’ın sadece sosyal hayatı, gitmiş olduğu İş Okuludur. Ailesinden görmediği ilgiyi okulundaki öğretmenlerden bulmaktadır ve Murat’ın ailesi Murat’a şiddet uygulamaktadır.

KURBAĞA SESİYLE UYANMAK
Yönetmen: Ümit Topaloğlu, Bayram Deniz
Belgesel/ 2007/ 8 dakika

Afyon’un Çay ilçesindeki Mandıra köyü, Eber gölü kıyısındaki köylerden sadece biri. Daha birkaç yıl öncesine kadar balıkçılık, kurbaga avcılığı, kamışların biçilmesi gibi işlerin yapıldığı bu köy ve göle balığı bir yaşamın yoksul, genç, ihtiyar, kadın ve erkek kahramanları olan bu köylüler, küresel ısınmanın bir son değil başlangıç olduğunu çarpıcı bir şeklide gözler önüne seriyor.


SEVGİLİ ARKADAŞIM BAHADIR
Yönetmen: Evrim Özsoy
Kurmaca / 2007 / 8 dakika

Fillerle ilgili bir belgesel izleyen Eralp, ona en yakın fili bulmaya karar verir.


REM
Yönetmen: İmre Haydaroğlu
Kurmaca / 2007 / 13 dakika

Gördüğümüz rüyalar dışında kimsenin haberdar olmadığı bir rüya türü daha vardır.


TAHTA
Yönetmen: İbrahim Sevinç
Kurmaca / 2007 / 21 dakika

Öfkesini doğadan ve ağaçları yok ederek alan yetişkinlere karşı küçük bir çocuğun doğa sevgisiyle hareket edip ağaçları koruma çabası.


ANOPTİKON
Yönetmen: Mehmet Şakir Arslan
Belgesel/ 2008 / 6 dakika

Anadolu Üniversitesi bir gözetleme kulesi. Bu kuleye öğrencilerin, hocaların ve diğer insanların tepkileri…


SADECE SİZİN
Yönetmen: Zekeriya Yalçın
Kurmaca / 2008 / 7 dakika

Genç adam pazardan muz alır ve muzları yedikten sonra muz kabukları pazardaki toplanmış bir tezgaha bırakır. Ertesi gün genç adam, Pazar yolundan yürürken pazarın temizlediğini  ve sadece kendi muz kabuklarının olduğunu görür. Kendi çöpünü yerden alır ve çöp konteynırına atar.


SON UMUT
Yönetmen: A.S. Hakan Gök
Kurmaca / 2008 / 7 dakika

“Son Umut” Sinop’a yapılması planlanan nükleer santral sonrası yaşanılanları anlatmaktadır. Öykü 2018’in Sinop’unda bir annenin bekleyişi ile başlar. İnsanlık için umutlar, mucizeye bağlıdır.


BUTİMAR
Yönetmen: Erol Mintaş
Kurmaca / 2008 / 20 dakika

Butimar, deniz suyu ile beslenen bir kuştur. Denizin bir gün susuz kalıp kuruyacağını düşündüğü için susadığı denizden su içmez ve deniz kıyısında susuzluktan ölür..


HESAPSIZ
Yönetmen: Serhat Karaoğlan
Kurmaca / 2007 / 4 dakika

Mucize hesapsız gelir.


HAFİK’TEN ZARA’YA
Yönetmen: Behiye Yılmaz, Serkan Yılmaz
Belgesel / 2008/ 22 dakika

İnsanın tüketimin hız sınırlarını aştığı, biyolojik çeşitliliğin ve doğal kaynakların her şeye rağmen var oluşunun yolculuğu… Yolumuza çıkanları, yitip gidenleri her gün biraz daha geç fark ediyoruz. Aldığımız her dönemeçte yoldan çıkış an meselesi. Bilinmeze olan bu yolculukta, bir varışa ulaşıp ulaşamayacağımız ise belirsiz..Hafik’ten Zara’ya belgesel filmi, biyolojik çeşitliliğin bu yolculuklarından birini anlatıyor.


GÖLDEKİ BEREKET
Yönetmen: Serkan Yılmaz
Belgesel / 2007 / 16 dakika

Bu, kaderi “tuza” yazılmış bir avuç insanın ve onlara ev sahipliği yapan büyülü bir gölün öyküsü. Bugün o gölün kıyısında binlerce yıldır “bir var, bir yok” bir hayatın iplerini çekerek var olmaya çalışan yorgun insanların torunları yaşıyor. Tuzla Gölü çevresinde yaşayan insanlar, tuzun ve çevresindeki doğal yaşam örtüsünün, hayatlarında ne kadar önemli bir yer tuttuğunu bildiler.


SU
Yönetmen: Aslı Kuşu
Kurmaca / 2008 / 17 dakika

Küresel ısınma ve çevre kirliliği neredeyse bütün su kaynaklarını bitirmiş, içme suyu bile devlet tarafından kartla dağıtılmaya başlanmıştır. Susuz bu dünyada bir virüs hızla yayılıp can almaktadır. Okay Ve Emrah iki yakın ev arkadaşıdır. Ülkenin sınırlı doğal kaynaklarına yapılan yağma, devletin sokağa çıkma yasağı ilan etmesine neden olur. Ellerindeki su giderek azalırken, yasağın uzatılması ve Emrah’ın virüsü kapmış olma şüphesi iki yakın arkadaşın ilişkisini düzelemeyecek şekilde bozacaktır.


SON
Yönetmen:Mehmet Can Koçak
Kurmaca / 2007 / 9 dakika

İnsanoğlu’nun dünya üzerindeki davranışları kendi sonunu hazırlar. Küresel ısınmanın neden olduğu felaketler, hayvan soylarının ve suyun giderek azalması beraberinde savaşları da getirir. Bir çözüm düşünmek yerine, son kalan kaynakları  nasıl ele geçirebileceğini düşünen insan, biriktirdiği tüm “medeniyeti” kaybetmesine neden olacak bir savaş başlatır. Savaştan sonra azalan bitki ve hayvan türleri neredeyse tamamen yok olur, insanın son nesilleri de sadece harabe beton yığınlarından oluşan bir dünyaya gelir. Filmde dünyanın bu son halinde, bir insanın “hayatta kalma” mücadelesi anlatılıyor.


RÜŞVET
Yönetmen: Mevlüt Ebter
Kurmaca / 2007 / 11 dakika

Ali Hoca vaktiyle muhtarın arsasına ev sahipliği yapar yıllar sonra muhtar evi sahiplenmek ister. Mahkemelik olurlar olayın trajikomik hikayesidir.


VERGUNAL
Yönetmen: Volkan Dursun
Belgesel / 2007 / 19 dakika

Yok olan Doğu Karadeniz yayla kültürünü anlatmakta, Otantik yayla yaşantısından günlük kesitler sunmakta.


YAŞAMIN KIYISINDA
Yönetmen:Erkan Turgut, Emine Taş
Belgesel / 2008 / 2 dakika

Gelecekte dünyamızı tehdit edecek olan susuzluğu farklı bakış açılarıyla anlatan 1.28 dakikalık bir kısa filmdir.


KARKAH
Yönetmen: Ahmet Ölmez
Kurmaca / 2007 / 6 dakika

Dedem anlatırdı, eskiden bizim köyde ormanda girince güneşi göremezmişsin…


AYNA
Yön: Pınar Kebapçı- Şule Eren
Kurmaca- 2008 / 4 dakika

Akvaryumdaki balıkla göldeki balık yer değiştirir. Tıpkı ölünle yaşam gibi.


DENGE
Yönetmen: Ahmet Kapucu
Kurmaca /  2008 / 7 dakika

İnsan eliyle mükemmel şaheserler çıkaracağı gibi aynı elle nelere de sebep olur.


AŞK
Yönetmen: Hasan Sayın
Kurmaca / 2007 / 13 dakika

Mesneviden esinlenerek çevre insan ve tasavvuf ilişkisi..


ÇİM ADAM
Yönetmen: Hamit Usanmaz
Kurmaca / 2006 / 11 dakika

Çimlerini çiğnetmemek uğruna radikalleşen bir adam.


KÜRESEL ISINMAYA KARŞI ALINAN BEŞ ÖNLEM
Yön: Eray Mert
Kurmaca / 2007 / 5 dakika

İnsan çevresiyle bir bütündür. Tüm çevreyi değil sadece değer verdiklerimizi ya da kendi işimize gelenleri korumak çevreyi korumak demek değildir.


ISLAK KARANLIK
Yönetmen: Murat Özdemir
Kurmaca / 2008 / 11 dakika

Farklı yaşamların suyun kesilmesi ile beraber aynı noktada birleşmesi ve suya duyulan gereksinim yanında kişisel sorunlarla çelişki yaratılması,  muhtemel bir uzun soluklu su kesintisinde suya uygulanacak olan fiyat oranlarının göze çarptırılması ve böyle bir durumda yaşanacak olan sıkıntılar…


GRİ GÜNLER
Yönetmen: Serpilhan Kanıbol
Kurmaca / 2008 / 4 dakika

Yaşamakta olduğumuz dünyada çocuklarımıza bıraktığımız miras.


SİNOPE’NİN YOLCULUĞU
Yönetmen: Ali Canlar
Belgesel / 2008 / 15 dakika

Su perisi Sinope denizden çıkar. Denize dökülen bir su birikintisi bulur. Yatağını takip ederek kaynak şelaleye ulaşır. Suya dönüşür. Gökyüzü doğayı yıkar. Böylece hayat suyun üstünde kalır. Belgesel, Sinope simgesini modelleyerek suyun doğayla ilişkisini, gücünü, çeşitliliğini ve bu konuda en uygun göstergeyi sunan Sinop’u ( Erfelek- Tatlıca Şelalerini) anlatıyor.


YARIN
Yönetmen: İhsan Eken
Kurmaca / 2007 / 6 dakika

Yarın küresel bir tehdit. Küresel ısınmanın olası bir felaket olarak dünyamızı tehdit etmesine yönelik dikkati ortaya koyan kısa filmdir.


DENİZBOZAN
Yönetmen: Can Sarvan
Kurmaca / 2008 / 10 dakika

İnandığımız tüm “milli kanaatlerimiz” tecavüze uğramıştır.


SESSİZ ÖLÜM
Yönetmen: Zafer Erer
Kurmaca / 2008 / 10 dakika

Genç ve tutarsızca davranan bir damın, yaşadığı ve yaşattığı o korkunç günün ardından hayatındaki her şeyin- o gün sonrasında yaşamını nasıl etkilediği, diğer taraftan da bir iş adamının geçirdiği gergin günün ardından, bir yanılgı sonrası bu genç adamla yollarının kesişmesi. Filmde anlatılan “ Hayatta her zaman gördüğümüz, anladığınız şey olmayabilir”. 


POLİCE
Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu
Kurmaca / 2008 / 7 dakika

Büyük bir operasyon öncesinin son on yedi dakikası planlanmaktadır.


SİS
Yönetmen: Oktay Altunnar
Belgesel / 2007 / 29 dakika

Bursa’nın Mudanya ilçesinde yaşıyan balıkçılar, zamanla deniz kirliliğinin artması ve bilinçsiz avlanma ile birlikte geçim kaynakları yok olan denizi kaybetmektedir. Kimisi inatla balıkçılığı devam ederken kimisi yeni işler yaparak geçimini sağlamaktadır. Gelecek bu insanları önünde bir sis gibi belirsizdir.


ÇEVRE VE ÇOCUK KONULU FİLMLER

FIRTINA ÇOCUKLAR – LİMBO

Yapımcı: Etkin Prodüksiyon  Yönetmen:Vural Çavuşoğlu-Murat Şener  Senaryo:Vural Çavuşoğlu  Özgün müzik: Cengiz Şiberler   Oyuncular: İskender Doğan, Haluk Ayvazoğlu, Simay Özver, Onur Şenyürek, Gülce Çelebi, Melis Damla Özcan, Fatmagül Yıldız, Çiğdem Ay

Türkiye’de ilk kez çocuklar için hazırlanan, Çevre ve Çocuk teması üzerine oluşturulan senaryosu ile çocukları hem eğlendiren, eğlendirirken de aynı zamanda eğiten bir çalışmadır.

BÖLÜM 1 (Limbo ile Tanışma) – Çocukların Limbo cihazıyla tanışmaları ve çevre faaliyetlerinde kullanmaları anlatılmaktadır.

BÖLÜM 2 (Ağaç Kesmek) – Atatürk’ün 1930’lu yıllarda dünyaya örnek olan çevre kararı ve uygulaması anılardan silinmeyecek.

BÖLÜM 3 (Fidye) – Çevreye kirli atıklarıyla zarar verenlerin, olumsuz davranışları.

BÖLÜM 4 (İzmit Serüveni) – Kahramanlarımız bu kez, bir yarışmaya katılmaktadırlar. Kahramanlarımızın katıldığı yarışmada geri dönüşüm ve ayrıştırma konu edilmektedir.

BÖLÜM 5 (Yaşam Bağı-Sigarasız Bir dünya) – Bu bölümde kahramanlarımızdan Gülce'nin dayısının ayağı sigara yüzünden kesilmektedir. Aynı zamanda yeğen Burak da, yıllardır çok sigara içilen ortamlarda bulunduğundan tedavisi oldukça zor , uzun ve pahalı olan bir hastalığa yakalanmıştır.
Çocuklar bu duruma çok üzülürler ve kendilerini mutlaka bir şeyler yapma zorunluluğunda hissederler. Limbo'nun da yardımı ile ülke genelinde bir "sigara bırakma yarışması" düzenlerler.

Mainpage > ENV.SHORT FILM FESTIVAL > Archive > Env.Movie Festival > 6. Çevre Kısa Film Festival Filmleri - 2008