6. PAM Kısa Film Festivali Filmleri

Print PDF
There are no translations available.

YARIŞMA FİLMLERİ

1-LİNÇ
Yönetmen: Enis ASLANYÜREK
Kurmaca/2008/7 dakika

Bir grup delikanlı internette bir sübyancı bulup onu linç etmeye karar verir. Bir buluşma ayarlayarak ona tuzak hazırlarlar, kalabalıkça toplanmış olan bu delikanlılar sübyancıyı tanımakta güçlük çekerler. Bir süre sonra internetteki tarife uyan bir adam ve kız buluşma mekanında tartışmaya başlar, bir süre sonra kız oradan uzaklaşır. Bunun aradıkları kişi olduğuna kanaat getiren Ahmet ve arkadaşları adama hücum edip linç ederler.

2- TRIPLET
Yönetmen: Ragıp Metin OKUTAY
Kurmaca/2008/11 dakika

Genç bir adam korkularını aşmak, hayatını daha işe yarar kılmak için bir “İntihar Yardım Hattı” açar…

3- KANAYARAK YAŞAMAK
Yönetmen: Erdinç ERKENEZ
Kurmaca/2008/14 dakika

Tamamıyla gerçek olaylara dayanan bu filmde 17 Ağustos depremi sonucunda annesini ve kardeşini kaybeden genç, psikolojisinin bozulmasından dolayı her gece kabuslar görür, çığlıklarla uyanır. Gün geçtikçe kabusların artması ve içindeki vicdan azabı onu her geçen gün daha da kötüye götürür. Artık tek bir çare kalmıştır. İntihar etmek… Uzun uzun düşünür. Ve bu deprem korkusundan tek kurtuluşun ölmek olduğuna karar verir. 17 Ağustos gecesini yaşayan bir kişi olarak o geceyi sadece bir kişiye anlatır.

4- CV
Yönetmen: Aykut ÖZ
Canlandırma/2008/1.20 dakika

Okul, askerlik, kariyer, aşk, aile vs… Koşuşturmaca içinde geçen, bir iki sayfalık cv lere sığdırılan insan hayatlarının bir böceğin kısa hayatı vasıtasıyla anlatımı. Hayatlar başlar biter, dünya dönmeye devam eder.

5- KONSOL 7
Yönetmen: Enis MANAZ
Kurmaca/2008/5 dakika

2029 yılında yaklaşık 2 milyar insan hayatını kaybeder.

6- KABİL’İN ÇOCUKLARI
Yönetmen: Ceyhun KONAK
Kurmaca/2008/17 dakika

Bu kısa film bir akıl hastasının bunalıma girip karısını öldürmeden önceki zihinsel bunalımını öyküleştirmektedir. Öyle ki, ana karakterinin satranç oyunuyla başlattığı bu zihinsel süreç, yine zihninde işlediği bir cinayetle sonuçlanırken, farkında olmadan gerçek hayatta da karısını öldüreceği bir kısır döngüye ulaşacaktır. Başlangıç ve bitiş sahneleri arasına sıkıştırılmış metaforik detaylarla bezeli öykünün, sürekli izleyenini izlediği süre diliminin öncesindeki olaylara döndürüp, detayları anlamlaştırmasına yönelten döngüsel bir analojiler bütününü de sunmayı hedeflemektedir.

7- MÜZİK DEFTERİ
Yönetmen: Serkan YILDIRIM
Kurmaca/2008/12 dakika

Başarılı bir piyanist çocuk ilk bestesini yaparken parmakları kırılır.

8- ARTI-EKSİ
Yönetmen: Mehmet YAZAN
Kurmaca/2008/17 dakika

Doğada ‘Kader’ diye bir şey yoktur. Her şeyin bir matematiği vardır. İyinin ve kötünün bile…

9- ANAHTAR
Yönetmen: Elif GÜNAY
Kurmaca/2008/20 dakika

Aynur, Alper, Nevin… Farklı zamanlarda aynı evde yaşayan üç insan, aynı kaderi paylaşan iki kadın… Birbirine benzer şeylerin yaşandığı iki evlilik. İki kadın tarafından da aynı sebeple terk edilen bir adam.

10. FİRAR
Yönetmen: Volkan TIRPANCI
Kurmaca/2008/15 dakika

30’larını yaşamakta olan doktor bir akşamüzeri ansızın anlam veremediği rüyadan uyanır. Rüyasında sanki bütün dünya onu görmek için toplanmıştır. Doktor uyanır ve kim olduğunu bulamaz, sanki kendini kendi içinde kaybetmiştir. Bu ruh hali onu aynaya götürür. Aynaya bakınca kim olduğunu bulur. Ama o an ruhu doktordan ayrılır. Doktor mutlak bir yalnızlık içinde kalmıştır. Bu ruh hali O’nu hiç bırakmayacak gibidir…

11. MİZANSEN
Yönetmen: Faysal SOYSAL
Kurmaca/2008/3 dakika

Bir bankta adamın biri elinde kahvesi ile günlük gazetesini okumaktadır. Okuduğu ilginç bir habere binaen gazete ve kahvesini bırakarak hemen fırlar. Ardından başka biri elinde günlük gazete ve kahve ile banka oturmaya niyetlenir, kızarak öncekinin kahve ve gazetesini çöpe atar. O da aynı haberi okuyunca aynı şekilde gider…

12. SAAT KAÇ?
Yönetmen: Faysal SOYSAL
Kurmaca/2008/15 dakika

New York’un kalabalık meydanı Union Square’de bir kız erkek arkadaşını beklemektedir. Sonuçta erkek başkasını bekleyen kıza saat sorarak onunla yeni bir ilişkiye başlar. Bir gün bu kız erkeği beklerken başka bir erkek aynı şekilde saati sorarak onula aynı şekilde meydandan ayrılır. Film başa döner ve olaylar tekrar eder, ancak bilinmeyen bazı ayrıntıların ortaya çıkmasıyla durum başka bir hal alır.

13. DÖRT PARMAK
Yönetmen: Ertuğrul AKSAN
Kurmaca/2008/14 dakika

Resimleri hareket ettirmek isteyen Sadık, köye gelen fotoğrafçıdan duyduğu hikâyeyle harekete geçer. Artık tüm köy, hayatı parmaklarının arasında oynatıyordur. Fakat Sadık hariç…

14. TUTUNAMAYANLAR
Yönetmen: Savaş BAYKAL
Kurmaca/2007/20 dakika

İşsizlik ve geçim sıkıntısı ile büyüyen sorunlar aile içi çatışmalara dönüşür. Bunalıma giren Arif bir çıkar yol bulmak zorundadır. Yaşamın kıyılarında tutunmaya çalışan bir gencin trajikomik öyküsü.

15. KAĞITTAN HAYATLAR
Yönetmen: Savaş BAYKAL
Kurmaca/2008/14 dakika

Kağıt toplayıcısı, yürüdüğü sokaklar, farklı yaşamlar ve ansızın gelen trajedi…

16. KURŞUN ASKER
Yönetmen: Savaş BAYKAL
Kurmaca/2008/20 dakika

Teskeresini almış evine dönen bir askerin sosyal yaşama uyum sağlama uğraşı ve askerden gitmeden önce aşık olduğu kızla buluşma hayali.

17. KARA DELİK VE BİLYELER
Yönetmen: Savaş BAYKAL
Kurmaca/2007/11 dakika

İnternetteki savaş oyunlarının çocukların gündelik yaşamına girmesi ile her şey değişir.

18. SURATSIZLAR VE AYNALAR
Yönetmen: Savaş BAYKAL
Kurmaca/2008/20 dakika

Aykırı yaşamlar ve toplumsallığın çıkmazlarında bir grup arkadaş… Travestiler, hayat kadınları ve onları arzulayanlar, hamile bir kadın… Benlik çatışması ve vicdani sorgulamalar içinde, herkes kendi uçurumundan bakmaktadır.

19. KADIN
Yönetmen: Savaş BAYKAL
Kurmaca/2007/22.30 dakika

Bir kahvenin çay ocağında çalışan Tuncel’e bir arkadaşı, hayat arkadaşı olarak şişme kadın hediye eder.

20. TIME’S UP
Yönetmen: Murat SÖKER
Kurmaca/2008/9 dakika

Film; çok basit bir anlatımla, uyuşturucunun çoğunlukla ölümle biten bir sonunun olduğu gerçeğini bir kez daha gözler önüne sererek insanları tekrar düşünmeye sevk etmektedir. Samimi olduğun bir arkadaşının bile işin ucunda uyuşturucu ve para olduğunda nasıl bir katile dönüştüğü izleyiciye yalın ama görsel bir tarzla verilmeye çalışmıştır.

21. AĞITÇI KADINLAR
Yönetmen: Erdal ÖZBEK, Hüseyin KARAÇELİK
Belgesel/2008/18 dakika

Kayseri yöresi ve civarı, cenazelerde (özellikle genç ve asker ölümleri) ağıt yakan, yaktığı ağıda ölen kişinin hayat hikâyesini döken ve ölüm şeklini ağıdında belirten ustalaşmış ağıtçı kadınlar ve hikâyesi.

22. VERDE
Yönetmen: Kamil MİNGÜ
Kurmaca/2008/3 dakika

“Yalnızlık” üzerine gerçeküstü bir kısa film…

23. SON BALO VALS VE ZEYBEK
Yönetmen: Biray DALKIRAN
Belgesel/2008/?????? dakika

2 Şubat 1938. Ölümünden 8 ay önce Bursa Belediyesi’nin Atatürk’ün onuruna verilen son balodayız. Atatürk belki de bu baloya katılamayacak kadar hasta olmasına rağmen belediyeye gidecek, yaşamla ölüm arasındaki o çizgide çok mutlu bir gece geçirecektir.

24. ELMA
Yönetmen: Dilara BALCI
Kurmaca/2008/15 dakika

C sürekli yanlış kızlarla birlikte olan bir genç. B ise beyaz atlı prensini arayan bir kızdır. Onlar aslında bir elmanın iki yarısıdırlar fakat henüz bundan habersizdirler. Şans eseri pek çok kez karşılaşmışlar fakat birbirlerini fark etmemişlerdir. Günün birinde yine bir rastlantıyla karşılaşırlar.

25. MASAL
Yönetmen: Dilara BALCI
Kurmaca/2008/15 dakika

Arda başarısız bir yazardır. Sevgilisi Banu ile de sorunlar yaşamaktadır. Eski karısı Ceren’i iki haftalığına Arda’ya bırakıp, kocasıyla şehir dışına çıkar. Arda önce Ceren’i yanında istemez. Zamanla baba-kız arasındaki soğukluk sevgiye dönüşür.


26. POSTACI
Yönetmen: Tuğçe AKÇAY
Kurmaca/2007/9 dakika

Hipermetrop postacının gözlüğü top oynayan çocuklar tarafından kırılır ve postacı postaları yanlış kutulara dağıtır. Zarfın birini ise bir dairenin kapısının altından atar. Gözlüğünü tamir ettirip yaptığı yanlışı fark eden postacı, postaları doğru kutularına yerleştirir. Kapının altından attığı zarfı almak için ise türlü komik uğraşlar verir. Başardığında ise mektubu aslında doğru kapının altından atmış olduğunu görür.

27. BEKLEYİŞ
Yönetmen: Altan YÜCEL
Kurmaca/2008/12 dakika

Sevgi ve Selim sonu gelmez bekleyişlerden ibaret, yalnız bir hayat sürmektedirler. Tek çocukları Altan da birkaç yıl önce üniversite okuma bahanesiyle yurtdışına gittiğinden beri birbirlerinden iyice uzaklaşmışlardır. Bir sabah Sevgi, teyzelerinin ziyarete gelecekleri haberiyle hazırlıklara başlar. Bu durum Selim’in canını sıkar.

28. ÇOCUK
Yönetmen: Altan YÜCEL
Kurmaca/2008/1 dakika

Altı yaşındaki Mert annesi seslenince elindeki saatle birlikte masanın altına saklanır.

29. RÜZGÂRIMDIR UMUT
Yönetmen: Vedat ATEŞ, Burcu DUDU
Kurmaca/2008/10 dakika

10 yaşlarında bir çocuk olan Semih kendi yaptığı uçurtmayı uçurmaya çalışır ama çok uğraştığı halde başaramaz. Umutsuzluğa kapılmıştır. Tam vazgeçmek üzereyken, uçurtma için malzeme istediği Ali İhsan amcaya gelir. Ali İhsan Amca ona vazgeçmemesi gerektiğini söyler. Semih bu denemesinde başarılı olacaktır.

30. KARŞI
Yönetmen: Mehmet GÖKSU
Kurmaca/2008/4 dakika

Siyah ve beyaz gibi… Gece ile gündüz gibi…

31. DÜŞLER ÜLKESİ
Yönetmen: Gizem CAN
Kurmaca/2008/8 dakika

Önceleri yalnızca sessizlik vardı. Fakat daha sonra kendi kendine yarattığı dünyada kendi kelimeleriyle yaşamaya başladı Ece. Sağır ve dilsiz olsa da sınırların ötesinde, uçsuz bucaksız bir dünya vardı içinde. Bu yeni keşfettiği dünyada onu anlayan, yalnızlığını giderecek birkaç dost bile bulmuştur kendine. Merak ettiklerini sorabileceği uzak diyarlardan gelen ve yine oraya gitmekte olan dostlar… Hayal miydi? Gerçek miydi?

32. KATİLLER VE MAKTULLER
Yönetmen: Deniz CEYLAN
Kurmaca/2008/18 dakika

Sakin bir sayfiye kasabasında ardı ardına bulunan üç ceset kafalarda seri katil şüphesini uyandırır, fakat işin içine girildikçe ortada birden fazla katil olduğu anlaşılır.

33. PEMBE İNEK
Yönetmen: Onur GÜRSOY
Kurmaca/2008/15 dakika

Zeka özürlü olan 14 yaşındaki Erhan doğarken annesi ölmüştür. Bu nedenle babası Hasan onu suçlamakta ve ona kötü davranmaktadır. Erhan’a destek olan tek kişi amcasıdır. Bir gün amcası dere kenarında Erhan’a sandal boyamayı gösterir. Boya yapmak Erhan’ın hoşuna gider ve gece oluca ahırlarındaki ineği boyar.

34. SULUKULE
Yönetmen: Şinasi GÜNEŞ
Belgesel/2008/18 dakika

Bu filmde, “Sulukule” de yaşayan romanların gözünden kentsel dönüşüm projesi masaya yatırılıyor. “Sulukule”lilere göre kentsel dönüşüm projesi aslında, yaşamlarını iyileştirmekten ziyade kendilerini göçe zorluyor. Görülen o ki; kamuoyunun dikkati bu konunun üzerine çekildikçe yıkım süreci uzuyor. Bu süreç uzadıkça, Sulukuleliler kentsel dönüşüm projesine karşı geliştirdikleri yeni projelerini hayata geçirmek için uygun bir zemin arıyorlar. “Avlulu Ev” sistemi diye nitelendirdikleri bu projenin, köklü bir tarihe sahip olan “Sulukulelilerin yeniden hayata katılımında önemli bir etken olacağı öngörülmekte…
Bugün; Sulukuleliler, uluslar arası alanda aynı zamanda da yerel platformda azimle mücadelelerini sürdürmekteler…

35. 35’TE 3
Yönetmen: Tuna YILMAZ, Murat ELDEM
Belgesel/2008/20 dakika

İzmir’de yaşayan ve çalışan 3 yabancı hakkında bir belgesel. Jenny, Koen, Andrea farklı beklentilerle geldikleri bu kenti anlatırken büyük şehir yaşantısına da ışık tutuyorlar.

36. KUTSAL
Yönetmen: A. Can EREN
Kurmaca/2008/6 dakika

Çocukluğuyla bağını koparamamış bir adam. Eskiyle yeninin değişen hissiyatları…

37. ONE DAY ONE LOVE
Yönetmen: A. Can EREN
Kurmaca/2008/6 dakika

Yalnızlığın ve yalınlığın ahengi…

38. SIR
Yönetmen: Mehmet Fatih KAYACIK
Belgesel/2007/15 dakika

Küresel ısınmanın bir kültür öğesine etkisi… İnsan ömrünün yanında dünyanın ömrü… Bir kamışın ney olma yolculuğu ve ‘ney’e yüklenen anlamlar. Dolayısıyla bu felsefenin de küresel ısınma dolayısıyla zaten yaşayamaz konuma gelmesi.

39. SÜMER KAŞİFİ MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ
Yönetmen: Evrim ÖZSOY
Belgesel/2008/18 dakika

Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ bir gün evinde çalışırken bir gurup öğrenci onu ziyarete gelir. Meraklı gençlerle sohbete başlayan Muazzez İlmiye onlara çocukluğunu, öğrenciliğini ve meslek aşkını anlatır.

40. HEP AYNI
Yönetmen: Cengiz OKTAY
Kurmaca/2008/11 dakika

Bir öğretmen rüyasında ruhunun bedeninden ayrıldığını görür. Ruh giyinir, evden çıkar ve okula doğru gider. Bu gidiş esnasında derse girerek öğrencilerine bakarkenki sınıfın durumunun hayalini kurar. Tekrar gidiş devam eder. Okula gelir, karşısına geçerek çığlıklar atar. Tekrar eve dönerek gerçek bedenine girer. Saatin zili çalar, uyanır. Banyoya gider, traş olmaya başlar…

41. HEAD
Yönetmen: N. Gül BATMANOĞLU
Canlandırma/2007/2 dakika

Gün içinde maruz kaldığı sesler Mr. Head’i çileden çıkarır…

42. HEP AYNI
Yönetmen: Cengiz OKTAY
Kurmaca/2008/11 dakika

Bir öğretmen rüyasında ruhunun bedeninden ayrıldığını görür. Ruh giyinir, evden çıkar ve okula doğru gider. Bu gidiş esnasında derse girerek öğrencilerine bakarkenki sınıfın durumunun hayalini kurar. Tekrar gidiş devam eder. Okula gelir, karşısına geçerek çığlıklar atar. Tekrar eve dönerek gerçek bedenine girer. Saatin zili çalar, uyanır. Banyoya gider, traş olmaya başlar…

43. ŞİRZOF
Yönetmen: İsmail AVAN
Kurmaca/2008/11 dakika

Psikolojik bir film olup, eşini trafik kazasında kaybeden adamın haberi öğrendikten kısa bir süre sonra intihar etmeden önceki kafasına silahı dayayıp yaşayabileceği bir yılı kafasından geçirmesi anlatılıyor.

44. YILDIZLAR SÖNERKEN
Yönetmen: Hasan Tolga PULAT
Kurmaca/2008/8 dakika

Bir gün içinde İzmir’de geçen bir hikayedir. Bir ayakkabı boyacısı çocuk, bir simitçi çocuk ve bir mendilci kız hakkında bir filmdir. Üç küçük sokak çocuğunun gün içinde çalışarak büyümekle, çocuk olmak arasında yaşadıkları çelişkiyi anlatır. Gün içinde para kazanmak için farklı yerlere ayrılan küçük çocuklar günün sonunda birleşerek belki de tek çocuk olabilecekleri bir yerde buluşurlar.

45. NEDEN BEN?
Yönetmen: Mehmet ASLAN
Kurmaca/2008/17 dakika

Büyük bir sigorta şirketinin sahibi olan Demir Kara, bir gün arabasına binerken tanımadığı biri tarafından rehin alınır.

46. POLİS
Yönetmen: Cemil AĞACIKOĞLU
Kurmaca/2008/7 dakika

Büyük bir operasyon öncesinin son on yedi dakikası planlanmaktadır.

47. DÜŞ’ÜNCE
Yönetmen: Yusuf DEMİRKOL
Kurmaca/2008/8 dakika

Genç adam, parkta bulduğu kitaptaki “düşünceye” kendini kaptırır. Öyle ki, kitaptaki karakterin yerine kendini “düşlemeye” başlar. Hem kitaptaki düşüncenin, hem de kendi düşünün esiri olmuştur. Yoksa kitabı buluşu bile bir “düş” müdür?

48. DEMOKRASİ
Yönetmen: Yusuf DEMİRKOL
Deneysel/2008/5 dakika

Tümüyle fotoğraflardan oluşan filmde; Irak’a “demokrasi” başlığı altında açılan savaş, satranç masasında bombalar ve silahlar eşliğinde anlatılıyor.

49. PROJEKTÖR
Yönetmen: Irmak SUERİ
Kurmaca/2008/6 dakika

Büyükada’da camdan cama bir aşk hikayesi.

50. KARINCA
Yönetmen: Ziya Cenk KATİP
Kurmaca/2008/6 dakika

Şehir hayatının karmaşası içinde insan manzaraları…

51. PAMUK
Yönetmen: Zeynep ÇAMCI
Kurmaca/2008/7 dakika

Sanrılar gören balici kendini bambaşka bir dünyanın içinde bulur.

52. TESADÜF
Yönetmen: Şöhret BİROL
Kurmaca/2007/7 dakika

Mahmut yolda görüp beğendiği bir kızla tanışmaya çalışırken, farkında olmadan mafyanın aradığı adam olmuştur.

53. HEKATE’NİN KUTSAL KENTİ LAGİNA
Yönetmen: Serdar KARAKAYA
Belgesel/2008/22 dakika

M.Ö. birinci binde Anadolu’da Demir Çağı yaşanıyordu. Bu çağda Anadolu’nun batısında Lydia, Kayra ve Lykia uygarlıkları vardı. Bu belgeselde Lagina antik kenti arkeolojik, tarihsel ve kültürel önemi bakımından ele alınmaktadır.

54. HAZİNE
Yönetmen: Kenan TÜRKER, Sertaç YILDIZ
Belgesel/2007/25 dakika

Zihinsel ve bedensel engelli iki çocuğun aile yaşamları, birbirlerine benzedikleri ve birbirlerinden ayrıldıkları yönler birlikte anlatılmaktadır.

55. ÇANTA
Yönetmen: Aydın YÜCEL
Kurmaca/2008/11 dakika

İnsanların geçmişinde yaşadığı kötü anılar hiç unutulmadan bilinç altında bir yerlerde saklanır.. Tıpkı bir ‘ÇANTA’ gibi… Hep yanımızda taşıdığımız bu çantadan kaçmak ise imkânsızdır.

56. KLONİSTAN
Yönetmen: Ayce KARTAL
Canlandırma/2008/6 dakika

İki sifon arasında geçen bir günlük şehir telaşı…

57. ARAMAK
Yönetmen: Mehmet Eren BOZBAŞ
Kurmaca/2008/7 dakika

Eylül güneşi altında, dalga sesleri eşliğinde iki arkadaşın iş arama üzerine sohbeti.

58. AVUNTU
Yönetmen: Ali Rıza DÜRÜ
Kurmaca/2008/12 dakika

Sakin bir sabahta güzel bir köy görünür. Köyün içinden sabah manzaraları belirir. Umut evden çıkıp okulun yolunu tutar. Ama diğer öğrencilerden büyük bir farkı vardır. Umut’un gittiği okul kapanmış bir köy okuludur.

59. TARLABAŞI’NDA NELER OLUYOR?
Yönetmen: Timurtaş ONAN
Belgesel/2008/23 dakika

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında ihaleye sunulan Tarlabaşı sakinleri ile yüz yüze görüşmeler. Toplum tarafından suç yuvası olarak bilinen ya da suçun bilerek pompalandığı Tarlabaşı’nın gerçek yüzü.

60. SOKAK ÇOCUKLARI
Yönetmen: Timurtaş ONAN
Belgesel/2007/25 dakika

Tinerciler çetesi gibi gösterilip toplumun kanayan bir yarası haline gelen sokak çocuklarının gerçek yaşamına yakından bir bakış.

61. SİSTEM
Yönetmen: Mehmet SEVİM
Kurmaca/2008/2 dakika

Üç, iki, bir… Sistem tamamlandı.

62. KÜÇÜK HAYALLER BÜYÜK MUTLULUKLAR
Yönetmen: Mehmet SEVİM
Kurmaca/2008/8 dakika

Sevgi, azim, emek… Mutluluk.

63. TUZAK
Yönetmen: Mehmet CEBER
Kurmaca/2008/14 dakika

Beyefendi lakaplı mafya babasının yeni hedefi Şahin Yerebakan’dır. Şahin ise organ mafyasının kendisine musallat olduğunun farkında değildir. Mafya içerisinde hem Beyefendi’nin emrini yerine getirme hem de koltuklarını koruma kavgası yaşanmaktadır. BU FİLM YAŞANMIŞ BİR OLAYDAN UYARLANMIŞTIR.

64. SESLER
Yönetmen: Rana CEYLAN
Kurmaca/2008/20 dakika

Yalnız yaşayan Olga, evde birtakım sesler duymaya başlar ve olaylar beklenmedik şekilde gelişir.

65. RAZOR
Yönetmen: Hemi Behmoaras
Kurmaca/2008/8 dakika

Yatarken televizyonunuzu kapatmayı unutmayın.

66. ÇETE
Yönetmen: Yalçın YANMIŞ
Kurmaca/2008/20 dakika

Uyuşturucu çetesinin tezgâhı sonucu beş yıl hapis yatan ve kardeşi kaçırılan kahramanımız, çıktıktan sonra teker teker tüm çeteyi temizlemeye karar verir. Ancak onu çok büyük bir sürprizin beklediğinden habersizdir.

67. VUSLAT
Yönetmen: Sefa SÜRÜCÜ
Kurmaca/2008/7 dakika

Ölünüp yeniden doğulacaktı. Medeniyetin bütün pisliklerini ve her şeyi yakıp girilen bu yolda koştum, koştum… İçimden bir ses, beni yaşatan o ilk sevgiliye kavuşacağımı söylüyordu. Koştum devamlı koştum, boşluğa bıraktım kendimi. Ölümle burun buruna geldiğimde anladım ki; bütün her şeyi kafamda yaratmışım. Gerçekte o ilk sevgili doğaydı, insandı… Kavuşmanın tek yolu, ölünüp yeniden doğmaktı…

68. KAÇIŞ
Yönetmen: Bahadır ERTURUN
Kurmaca/2008/7 dakika

Şehir hayatının yoğunluk ve kalabalıklığına rağmen, kendini sıkılmış ve yalnız hisseden bir insanın yalnızlığını ve sıkılmışlığını biraz olsun dindirebilmek için daha sessiz ve yalnız kalabilecek mekânlar araması.

69. OYUNSAVAR
Yönetmen: Bahadır ERTURUN
Kurmaca/2008/10 dakika

Arkadaşlığı, sevgiyi, dayanışmayı besleyen eski çocuk oyunlarının yok olmasının görsel anlatımı.

70. TUTUNUŞ
Yönetmen: Onur KEŞAPLI
Kurmaca/2008/16 dakika

Bir trafik kazasında sevdiğinin kaybettikten sonra yaşamdan gitgide soyutlanan bir gencin umulmadık bir nesne sayesinde hayata tutunuşunun öyküsü.

71. İHBAR
Yönetmen: Onur KEŞAPLI
Kurmaca/2007/3 dakika

Çok uzak olmayan bir gelecekte yakınlarını yolcu eden bir ailenin, arabanın arkasından geleneksel olarak su dökmeleri sonrası başlarına gelen traji-komik olay.

72. WHY/NİÇİN?
Yönetmen: Volkan ÖZGÜMÜŞ
Kurmaca/2008/3 dakika

Amerika’nın, Irak’ı işgalinin nedenini tasvirleme yöntemiyle işleyen bir film.

73. DEĞİŞİM
Yönetmen: Engin AKDENİZ
Kurmaca/2008/10 dakika

Bir ilişkinin dört evresi ve bu sürede yaşanan değişim.

74. DİLBER’LERİN DÜĞÜMÜ
Yönetmen: Burkay DOĞAN
Kurmaca/2008/3 dakika

17 yaşında bekâret cinayetine kurban giden Dilber Özer ve bekaret-evlilik üzerine bir film.

75. KLASİK UYUŞTURUCU FİLMİ
Yönetmen: Kemal KARA, Yılmaz AKCEBE
Kurmaca/2008/8 dakika

Uyuşturucu kurbanının kurban olduğu bir gün, imhacı uyuşturucuyu imha etmek için kurbanın evine gelir. İkisi de ne yaptığını bilmemekte ve bu kaosta kurbanın kurban edildiği bir film.

76. DÖŞEĞİMDE ÖLÜRKEN
Yönetmen: Nesimi YETİK
Kurmaca/2008/4 dakika

Bir ağacın altında, bir yaşlı adam…

77. OYUN
Yönetmen: Ayça YAYKIN
Kurmaca/2008/12 dakika

Bırakıp gideceği düşünülmemiş aşklara… Yeşim ve Deniz kurdukları aşk oyununda oynamaya devam ederlerken daha büyük bir oyuncu Hayat, onları beklemedikleri bir şekilde mağlup bırakır… Yeşim’in bitmesini hiç istemediği oyun bir gün sona erer…

78. AN
Yönetmen: İlhami Tunç GENÇER
Canlandırma/2008/3 dakika

Hayatta karşılaştığınız ufak tefek ama değişimin ta kendisi olan “an”ları konu alan deneysel bir çalışma.

79. TARİHİN HIZLANDIRILDIĞI ADA
Yönetmen: Can SARVAN
Belgesel/2008/30 dakika

Fransız kültür teorisyeni Paul Virilio, çağımızın “hızlandırılmış hakikatler” çağı olduğundan bahseder. “Hakikatin hızlandırılması”, tarihin hızlanması ile doğrudan bağlantılıdır. Dünya tarihi, eski Sovyetler Birliği’ne karşı kapitalist ülkelerin topyekûn savaşa davet edildiği, Soğuk Savaş’ın başladığı yıl, 1947’den bu yana hızlandırılmıştır.

80. DENİZBOZAN
Yönetmen: Can SARVAN
Kurmaca/2008/10 dakika

İnandırıldığımız tüm “milli kanaatler” tecavüze uğramıştır. Film, geçen sene kaybettiğimiz Kıbrıslı Türk düşün insanı Ulus Baker’in anısına ithaf edilmiştir.

81. THE APPLE
Yönetmen: Tufan KARACA
Kurmaca/2008/3 dakika

Güzel, kırmızı ve lezzetli bir elma… Bildiğimiz bir hikaye ama amaca ulaşmak için uygulanan yöntem bu kez biraz daha farklı.

82. BEKLEYİŞ
Yönetmen: Emine Emel BALCI
Kurmaca/2008/14 dakika

Bekleyiş, uzun ve acı dolu bir bekleyiştir.

83. HALİLLER YÜZÜNDEN
Yönetmen: Mehmet ÖNER
Kurmaca/2008/12 dakika

Yoksul bir insan olan Halim Baba’nın, sokak kedilerini kedi mamasıyla beslemesi mahallelinin dikkatini çeker. Fakat Halim Baba, kedi mamalarının sırrını başta açıklamaz.

84. ÖLÜMSÜZ AĞLAYIŞLARIN SİMGESİ
Yönetmen: Alican DURBAŞ
Belgesel/2008/15 dakika

Osman Hamdi Bey’in arkeoloji dünyasına kazandırdığı ve şu anda İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen dört lahitin (İskender, Soyda Kralı Tabnit, Likya ve Ağlayan Kadınlar Lahitleri) hikayesi…

85. KAĞITLAR
Yönetmen: Alican DURBAŞ
Kurmaca/2008/11 dakika

Ad Reinhardt’ın “Sanat, sanat olarak sanattır ve diğer şeyler de diğer şeylerdir” sözüne “Sinema ise her şeydir” sözünü ekleyerek; bu sözden yola çıkıp kısa bir film çekmek isteyen Naci Güneş Güven’in çabaları.

86. SES…
Yönetmen: Tufan KARACA
Kurmaca/2008/4 dakika

Sıradan bir adamın sıradan bir gecesi... Bir rüyası ya da kabusu!

87. RÜŞVET
Yönetmen: Mevlüt EBTER
Kurmaca/2007/11 dakika

Ali Hoca vaktiyle muhtarın arsasına ev yapar. Mahkemelik olurlar. Olayın traji-komik hikayesidir.

88. GEZİCİ NALBANT
Yönetmen: Haydar DEMİRTAŞ
Belgesel/2007/15 dakika

Tarihte özellikle Mardin’in kırsal kesiminde onlarca nalbant varken, şu anda yok denecek kadar az olması demek, bu zanaatın yok olması demektir. Buna seyirci kalmamanın gerekliliğine inanıp, küçük bir adım atmak bir sorumluluktur.

89. 29 MART
Yönetmen: Yaşar DOĞAN
Kurmaca/2008/14 dakika

Zengin olma hırsı bürümüş üç arkadaşın define ararken başlarından geçen ibretlik bir üykü…

90. RAMAZOTTİ
Yönetmen: Adnan DAĞDELEN
Kurmaca/2008/8 dakika

Bir erkek çocuk için sıra dışı saçlara sahip olan 6 yaşındaki Ramazan, annesi ile beraber bir gecekonduda yaşamaktadır. Bir gün arkadaşları ile maç yaparken top yan evin açık olan camından içeri girer ve kadın topu keser. Patlak olan plastik topu eline alan Ramazan o an kararını vermiştir…

91. ŞAH VEYA MAT; İKİLEM
Yönetmen: Oğuzhan KAYA
Kurmaca/2008/8 dakika

Bir uyuşturucu bağımlısı ve bir uyuşturucu satıcısının dev satranç masasında farkında olmadan oynadıkları sürpriz bir oyun…

92. TÜNEL
Yönetmen: Veysel ÇELİK
Kurmaca/2007/10 dakika

Türkiye topraklarını temsil eden sembolik bir mekan olan bir tren yolu alt geçidinde geçmektedir. Bu topraklar üzerinde yaşayan farklı kökendeki insanların farkında olmadan bir politika ve ticaret oyunu sonunda kendilerini savunma içgüdüsüyle birbirlerini düşman olarak görmesi anlatılmaktadır.

93. UYUYAN GÜNAH DA İŞLEMEZ
Yönetmen: Veysel ÇELİK
Kurmaca/2008/13 dakika

İnsanoğlunun en zararlı ve zararsız olduğu onlarda; sembolik olarak uyku ve uyanıklık süreçlerinde, yaşadığı evrene ve insanlığa verdiği tahribatı anlatır.

94. DAMLA
Yönetmen: Güven BEKLEN
Kurmaca/2008/6 dakika

Yağmurların on yıllarca yağmadığı, bir damla suyun bile acımasızca tüketildiği bir dünyada, umut denilen şey bir damla suyun dil ile temasıdır.

95. ÇALIŞAN ÇOCUKLAR ÜZERİNE
Yönetmen: Kazım İlkan KERTMEN, Remziye KOZAN
Belgesel/2007/9 dakika

Çukurova’da pamuk toplayan, çapa yapan, su taşıyan, çadırda kardeşine bakan çocuklar, gün içinde yaz güneşi altında 12 saat boyunca tarlalarda çalışmaktadırlar.

96. FİRAR
Yönetmen: Zeki ÖÇAL
Kurmaca/2008/9 dakika

Hücredeki bir insanın, özgürlüğün, dışımızdaki fiziksel mekanla mı yoksa içimizdeki ruhsal benle ilişkili bir sorun mu olduğuna dair sorgulama süreci.

97. HİPHOP VE TARİFESİ
Yönetmen: Hande ZERKİN
Belgesel/2008/****** dakika

İzmir’deki Hiphop kültürü ve mc’leri üzerine kurulan hikayesi ile bu kültürün bilinmeyenleri ve sosyolojik yönleri üzerine yoğunlaşan Hiphop ve tarifesi, hiphop’un tarihçesinden çok bu işi yapan insanların düşünceleri ve yaşam tarzlarındaki tutarlılık ile ilgilenip bunları tarafsızca göstermeyi yeğliyor.

98. O’NUN ODALARI
Yönetmen: Alper ALTUĞ
Kurmaca/2008/19 dakika

Modern insanın en büyük sorunu olan kimliklenme buhranı içindeki genç adam, iç dünyasındaki anlık gidip gelişler sonucu farklı karakterlere bürünüp sürdürdüğü hayatıyla sonunda yüzleşip aydınlığa ilk adımını atar.

99. TUR KATPATUKA
Yönetmen: Ali CANLAR
Belgesel/2008/20 dakika

Tur ve Kapadokya…

100. SİNOPE’NİN YOLCULUĞU
Yönetmen: Ali CANLAR
Belgesel/2008/15 dakika

Suyun şiiri…

101. YANILGI
Yönetmen: Uğur CUYA
Kurmaca/2008/11 dakika

Bir umudun, arayışın peşinde zorluklarla mücadele eden bir “öteki”…

102. DOKUZKIRKBEŞ
Yönetmen: Fatih KÜÇÜK
Kurmaca/2008/10 dakika

Zamanı durdurmak isteyen bir adam ve kafasında kurguladığı bir yaşantının belirsizliği…

103. KURŞUN-İ RENKLER
Yönetmen: Fatih KÜÇÜK
Kurmaca/2008/9 dakika

Birbirini seven iki insan; gitmek zorunda olan bir adamın ardından, ondan geriye kalanlarla avunmaya çalışan bir kadının küsülmüş bir hayata veda edişi. Mekan sınırlamasını aşan epik bir oyunu andıran bir video.

104. ADSIZ MAİ
Yönetmen: Fatih KÜÇÜK
Kurmaca/2008/10 dakika

Mısır ritüelinden esinlenerek yapılmış bir çalışma. Kurban edilecek olmasına rağmen mavinin yaşamındaki önemini anlatan bir tutsaklık ve tutkunun öyküsü.

105. BİR
Yönetmen: Murat OCAK
Kurmaca/2008/15 dakika

Tabiatın intikamı olan bir virüs, ülkenin sağlık sistemini çökertir. Köylerinden bir karantina bölgesine alınan insanlar, orada kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalırlar. Kurtarıcı ise; bir gaz maskesi ve onu takan kişi olmalıdır.

106. TELEVİZYON MAKİNASI
Yönetmen: Ayhan HAYDAROĞLU
Kurmaca/2008/******* dakika

İlkokula giden Ece, okulda boya kalemleriyle bir resim yapar ve annesine göstermek için heyecanla eve gelir. Ama annesi onu ve resmini pek umursamaz. Babasında da aynı tepkiyi gören Ece, bunun sebebinin televizyon olduğunu anlayınca onların ilgisini çekmek için basit ama etkili bir yöntem bulur.

107. ATEŞ
Yönetmen: Alper KOCATEPE
Kurmaca/2008/6 dakika

“Yalnız bir insanın en iyi dostu kimdir? Sevgiyle dolu bir kalp yalnız kalır mı?” sorularına cevap vermeyi amaçlayan bir film.

108. GİZLİ BUZLANMA
Yönetmen: Ali Çağlar ÖZKAN
Kurmaca/2008/9 dakika

İpek’in gençliğine tezat hastalığı ile; cinselliğin çağrıştırdığı yaşama arzusu ve zevkin aksine bizzat cinselliğin vurguladığı yok oluş…

109. SOĞUK, DAHA SOĞUK
Yönetmen: Ali Çağlar ÖZKAN
Kurmaca/2008/13 dakika

Bir yanda ufalanmış, alışılmış günlük anlar ve çizmeler; diğer yanda keyif veren, rahat anlar ve güneş gözlükleri. Ortak noktaları: SOĞUK.

110. ŞEFTALİ AROMALI
Yönetmen: Ahmet Veysi COŞKUN
Kurmaca/2008/17 dakika

Kütüphane’de çalışan Ali’nin yalnızlığı ve yalnızlıktan kurtulmaya çalışması…

111. SARDUNYA
Yönetmen: Mustafa Emin BÜYÜKCOŞKUN
Kurmaca/2008/18 dakika

Film, korsan film CD’leri satan bir seyyar satıcının öyküsünü anlatır. Günleri, kaldığı bekar odası ve CD sattığı iskele arasında geçen genç işportacının hayatı bir gün tezgahına gelen bir genç kızın ondan daha evvel hiç duymadığı bir film istemesiyle tamamen değişir. İşportacı filmi bulur, fakat kız bir türlü gelmez. Bekleyişi giderek saplantılı bir hale dönüşürken işportacının dış dünyayla ilişkisi kopmaya başlar...

112. A-M-A
Yönetmen: Onur ERDAL
Kurmaca/2008/19 dakika

Çocukluğunda dahi; karnesi iyi geldiğinde ailesi ve çevresi tarafından sevileceğini, doğru sonuçlar için doğru işlemler ve bunun için de doğru sayılar kullanması lazım geldiğini zannedip bu kanaatlerini tecrübeleriyle de sabitlemiş olan Kemal, bugüne dek sebepleri yerine getirdiğinde beklenen sonucu alacağını düşünerek yaşamış ve bu yüzden her daim sebeplere tam itimat ederek hareket etmiştir.

113. LA
Yönetmen: Elif Nur KERKÜK
Kurmaca/2007/10 dakika

Bu bir hayat hikayesi; La’nın fark edişinin, bekleyişinin, başkaldırısının, kopamadıklarının ve bu nedenle gidemeyişinin, kadınlığının hikayesi…

114. BÖCEK
Yönetmen: Elif Nur KERKÜK
Canlandırma/2007/3 dakika

Sistem ve insan konulu kısa bir hikaye…

115. SAPAK
Yönetmen: Fırat MANÇUHAN
Kurmaca/2008/15 dakika

Şiddetin nesnelliği…

116. YÜREĞİMDE ÖLÜM VAR
Yönetmen: Hakan DURSUN
Kurmaca/2008/16 dakika

Düğün günü, geç kalan ile fertleri evde hazırlanırken, nikahı kamerayla kaydetmek için boş kasetleri inceleyen kardeşlerden biri ölmüş olan annesiyle ilgili görüntülere rastlayınca sevinç hüzne dönüşür.

117. PENCERELER ARDINDA
Yönetmen: Cenk ERTÜRK
Kurmaca/2008/********* dakika

Baba öleceğini hisseder. Köyde Baba’yı kimse sevmez. Kendisini gömmesi için şehirden oğlu çağırılır. Oğullar sadece rüyalarda gelir.

118. BABAMIN CENNETİNDE
Yönetmen: Cenk ERTÜRK
Kurmaca/2008/********* dakika

Bu bir cennetten kovulma hikâyesidir. Cennetten kovulma ve kovulduktan sonra kendi cennetini kurmanın hikâyesi. Bir babanın hikâyesidir.

Mainpage > ENV.SHORT FILM FESTIVAL > Archive > Pam Movie Festivals > 6. PAM Kısa Film Festivali Filmleri