4. PAM Kısa Film Festivali Filmleri

Print PDF
There are no translations available.

YARIŞMA FİLMLERİ   


‘’CARIA’NIN ISSIZ TANIĞI/STRATONIKEIA’’

Yönetmen: Serdar Karakaya
Belgesel / 2006 / 15 dakika 

Antik Stratonikeia kenti, Muğla ili, Yatağan ilçesi, Eskihisar köyünde yer almaktadır. Yatağan-Milas karayolu üzerinde, Yatağan Termik Santralinin yaklaşık 4 km. batısındadır. Kent yaklaşık olarak M.Ö. 270 yıllarında, Büyük İskender’in imparatorluğunu paylaşmış olan Suriye Krallığı Hanedan’ının kurucusu Stratonike I’in oğlu Antiokhos I tarafından hem üvey annesi hem de karısı olan kraliçe Stratonike adına kurulmuştur.
Bu belgeselde Stratonikeia antik kentinin arkeolojik yapısı, kültürel ve tarihsel önemi ele alınmaktadır.


ECTO

Yönetmen: Kamil Mingü
Kurmaca / 2006 / 11 dakika 

Ecto’nun sisteme dahil olmak için verdiği savaşta artık kaybedeceği bir tek ‘’Kendisi’’ KALMIŞTIR. Bu dünyada çeyrek asır yaşamış olmak ona bir hayli yetmiş olsa gerek, ECTO pek farkında olmadan bir ziyaretçiyi davet eder. Ziyaretçi, her şeyi bir daha düşünmesi için ona yol gösterecektir.

  
BEN BİR VİDAYIM

Yönetmen: Kamil Mingü
Kurmaca / 2006 / 3 dakika 

Çiviler arasına karışmış altın sarısı bir vidanın, çivileri bir tahtaya çakan kişi tarafından zorla çivi gibi davranmasını ister. Ahşap bloğa bir türlü çıkarılamayan vida sonunda daha büyük bir çekicin darbesine dayanamaz. Tahta da kendiside zarar görür. Farklı olmanın doğallığı üzerine bir çivileme!


ŞİFA ARAYAN ALLİANOİ

Yönetmen: Evrim Özsoy
Belgesel / 2006 / 9’30 dakika 

İzmir’in Belgama ilçesinde 1800 yıllık bir şifa yurdu. Allianoi Yortanlı Baraj suları altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu durum yetkilileri de karşı karşıya getirir.


ÖTEKİ GECE

Yönetmen: Zeynep Özün Süzen
Kurmaca / 2005 / 20’15 dakika

Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a bir kafilenin dağılma, ailelerin parçalanma hikayesi.
Bu trajedinin ise tek sessiz tanığı, çocuğun ihtiyarlığına dek sokaklarda eprimiş yorgun düşleri ve yorgun bedeni.


KAPALI KUTU

Yönetmen: Murat Vanlı
Kurmaca / 2005 / 6’50 dakika

İki ev arkadaşı, Ozan ve Selim… Eve gelen tuhaf bir kutu ve esrarengiz telefonlar. Sıradan gecenin nasıl kabusa dönüşebileceği üzerine absürt bir psikolojik uçuş denemesi.  


AQUARİUM

Yönetmen: İmre Haydaroğlu
Kurmaca / 2006 / 15 dakika

İyiler, kötülerin parasını çalmak isterse? Eğlenceli ve heyecanlı bir film sizleri bekliyor.


SONRA

Yönetmen: Selman Karadayı
Kurmaca  / 2006 / 22 dakika 

Araştırmaları sırasında laboratuarda eline kimyasal dökülmesiyle tuhaf rüyalar görmeye ve gördüğü rüyaları gerçek hayatında yaşamaya başlayan bir bilim adamı…


MEDEA

Yönetmen: Burcu ÖzalpKurmaca / 2006 / 26 Dakika 

Medea Eczacılık Fakültesinde okumaktadır. Jason ise Viyana’da doğmuş ve orada yaşamaktadır. Jason tatile İstanbul’a gelir ve Medea ile tanışır, birbirlerine aşık olurlar. Medea bir süre sonra ailesinin iznini almadan evlenir ve bir oğlu dünyaya gelir. Ama aşık olduğu insan ve yaşadığı şehir aradan geçen zamanla Medea’yı hiç beklemediği bir sona götürür.


2 EYLÜL
Yönetmen: Emre ErgülKurmaca / 2006 / 20 Dakika 

Bir üniversite mezunu askerlik görevi için doğuya gider. İki arkadaşı şehit düşer. Eve döndükten sonra normal yaşama bir türlü ayak uyduramaz ve 13 yıl boyunca odasından çıkamaz…


KLONYA

Yönetmen: Bilal İskender
Kurmaca / 2006 / 2dakika

İnsanların klonlanmasıyla birlikte paha biçilemezlilik sıfatının ortadan kalkması.


HAYAT

Yönetmen: Bilal İskender
Kurmaca / 2006 / 5 dakika 

Çekilen her nefeste, hayatın biraz daha tatsızlaşması, biraz daha renksizleşmesi ve biraz daha kararması


RUJ
Yönetmen: Remzi Mert Levent
Kurmaca / 2006 11 dakika 

Bir fotoğrafçının eserlerinde geçmişini, sorularını, cinayetlerini ruj ile örtmeye çalışmasını ve kendisiyle yüzleşmesini anlatıyor.


İKİ YÜREK

Yönetmen: Doğan Anafarta - Sercan Çiçekoğlu
Kurmaca / 2006 30 dakika 

Cem ve Tamer öldürülen arkadaşları utkunun intikamını almaya çalışmaktadırlar.


İKİ BUÇUK

Yönetmen: Alican Durbaş
Kurmaca / 2006 / 3 dakika 
Farklı renklerdeki tartışmalar Adem ile Havva’dan beri devam eder.


KONSER

Yönetmen: Alican Durbaş
Kurmaca / 2006 / 10 dakika 

Küçük bir çocuk tarafından yönetilen İstanbul’un müziği.


TAKINTI

Yönetmen: Alican Durbaş
Kurmaca / 2006 / 15 dakika 

Takırdayan bir kalorifer borusu ve bunun yüzünden uyuyamayan bir arasındaki mücadele.

 

9.8,5 (DOKUZ NOKTA SEKİZ BUÇUK)

Yönetmen: Mehmet Irmak
Kurmaca / 2006 / 6 dakika 

Film, bir kasabada yaşayan orta şiddette bir depremin öncesini ve sonrasını konu alır. Filmin baş kahramanı olan Nejdet adlı genç, depremden etkilenmiş ve yeni bir büyük deprem olmasından çok korkmaktadır. Bunu bilen tanıdıkları ve arkadaşları onu çeşitli deprem söylentileri ile korkutup, eğlenmektedirler. Mizahi yönden ele alınan filmde, Nejdet tüm bu söylenti ve korkutmalara dayanamayıp, çareyi ilk otobüsle terk etmekte bulur.

  
BİR NEFES DUMAN(NARGİLE)

Yönetmen: Mehmet Irmak
Belgesel/ 2006/ 14 dakika

İnsanların nargileye bakışının belgesel biçiminde anlatılışı... 

 

VELOVELO

Yönetmen: Pelin Aylemiz          Kurmaca / 2006 / 10 dakika 

Bisikleti ile her gün İstanbul trafiğine karışan sıradan bir kadının, insanların arabaları içinde kendilerini evlerinde hissettiklerini keşfetmesi üzerine yaşadığı minik değişim.


ANNEM OLDUĞUM GÜN

Yönetmen: Faysal Soysal
kurmaca / 2005 / 11 dakika 

Kuzey Irak’ta Saddam Güçleri ile Peşmergeler arasında yaşanan çatışmada 4 masum sivil de çapraz ateş arasında kalarak canlarını verirler. Bunlardan biri sanılan kız çocuğu aslında ölmemiş, film boyunca annesi gibi yaşamıştır. Sonuçta ölen kişinin annesi olduğu anlaşılır ve kendisinin onun gibi yaşayarak ona benzediği…

    
BRAINLESS/ BEYİNSİZ

Yönetmen: Ayçe Kartal

Animasyon / 2006 / 7 dakika 
Bir gün gökten bir çocuk düşer ve onu bir aile evlat edinir. Zamanla çocukta bazı tuhaf davranışlar ortaya çıkar. Daha sonra çocuğun beyni olmadığı ortaya çıkar. Verilen tedavi bol bol beyin yemesidir.


KARANLIK

Yönetmen: Yılmaz Başar Babül & Hemi Behmoaras
Kurmaca / 2006 / 18 dakika 

Başar 15 yıllık dostu olan Ali'den sevdiği kızı, Zeynep'i almıştır. Başar ve Zeynep dünün izlerini silmeye çalışırken, bugüne taşan kabuslar, parmaklıklar ve kefene kadar varan bir maceraya gireceklerdir.

  
ÇEMBERİN KÖŞELERİ

Yönetmen: Önder Ziya Paylar
Kurmaca / 2006 / 10 dakika

Farklı yaşamların kesiştiği bir yerde herkesin düşündüğü ama kimsenin cevap veremediği soruların gizemli biri tarafından içten dile getirilmesi. 


RÜYA
Yönetmen: Ferhat Zengin
Kurmaca / 2006 / 12 dakika 

Fatih ders çalışmaktadır. Çok ders çalıştığı için yorgun düşer ve uyur. Rüya görmeye başlar.
Rüyasında eli bıçaklı birisinden kaçar fakat o ise onu takip eder, Fatih bir ara kaçacak yer bulamaz eli bıçaklı kişi tam onu vurmak isterken kaybolur ve tekrar ortaya çıkar. Fatih’ yine takip eder ve Fatih korkudan yatağına girer. Rüyadan uyanır ve tekrar yatağa girer bu sırada kapının zorlandığını fark eder kapının arkasına geçer kapı açılır gördüğü kişi rüyasındaki kişidir, onu vurmak ister, birbirlerinin elini tutarlar oda arkadaşı uykudan uyanır. Fatih’i sarsar, Fatih kendisine gelir, karşısındaki kişi oda arkadaşıdır, rüyanın etkisinden arkadaşını rüyadaki kişi sanır. Fatih yavaşça yere oturur.


VİCDAN - 2 HESAPLAŞMA

Yönetmen: Ferhat Zengin
Kurmaca / 2006 / 13 dakika 

Katip elindeki silahı Bekir’e uzatmış konuşmaktadır. Katip Bekir’e elindeki silahla ateş. Bekir mezara düşer. Katip oturur düşünür ve vicdan azabı çeker patrona gider işi bırakacağını söyler fakat patron silahı geri verir. Katip yolda giderken öldürdüğü insanları görür iner onları takip eder, boş bir binaya girer ve kimse yoktur arkasına döner ve öldürdüğü insanlar ‘’Ben sizi öldürdüm. ‘’ der nasıl öldürdüğü aklına gelir nereye baksa öldürdüklerini görür elindeki silahı başına dayar ve ateş eder. 


KIZGIN
Yönetmen: Turgay Kaplan
Kurmaca / 2005 / 4 dakika 

Kızgın bir genç kadının, türlü nedenlerle kızgınlığını git gide artması neticesinde bir şey yapmaya karar vermesi sonrasında; kendini ve durumunu anlamaya başlamasıyla yönetmenin devreye girmesi…


FERİDE

Yönetmen: Kübra Çam
Kurmaca / 2006 / 29 dakika 

Hamdi üniversiteden mezun olduktan sonra ‘’töre’’ gereği köyüne dönmek ve beşikkertmesi Feride’yle evlenmek zorundadır, ancak sırf bir dayatma yüzünden evlendiği için kendisini çok seven Feride’ye karşı durur. Feride ise Hamdi’yi safça sevmekte ve ona kendini sevdirmeye, kocasına sahip çıkmaya çalışmaktadır.


ŞİŞEDEN ÇIKAN AŞK
Yönetmen: Süleyman Şaşmaz
Kurmaca / 2006 / 13 dakika

İhanete uğradığını anlayan kadın aynı gün şişeden çıkan kitapçıkla daha derin ve gerçek ama zor bir aşkın peşine düşer. Emeği karşılık bulacaktır.

BEDEL

Yönetmen: Adile Gürdap
Kurmaca / 2006 / 14 dakika 

Sadece cinsel gücüyle ve zenginliğiyle evlenen kadın, eşinin ve çocuğunun yaşamını sonsuza kadar değiştirir.


BİR GÜL İDİ GİTTİ.

Yönetmen: Süleyman Şaşmaz
Belgesel / 2006 / 26 dakika 

Ahıska Türklerinin ülkemizdeki yaşamları; Posof’taki eski yaşamları ve kendi ağızlarından yaptıkları göçlerle birlikte özgür ama uyumlu karakterleri.


AŞILAMAYAN

Yönetmen: Atlıhan Dündar
Kurmaca / 2006 / 14 dakika 

Yazar aşamadığı yakıcı aile sevgisinin yeni bir aşk arayışı varsayımıyla aşmaya çalışır. Fakat sonuç daha vahimdir. Ve tek çıkar yolun yaşama yeniden sarılmak olduğu sonucuna varır.

KÖYÜN ÖLÜMÜ

Yönetmen: Erhan Göksügür
Belgesel / 2006 / 15 dakika 

Artık benzeri çok az kalan orijinal bir köydür Posof Aşıküzeyir Köyü. Göç nedeniyle buruk ve üzüntü vererek ölmekte ve genel olarak köylerimizin ölümünü dersleştirmektedir.


DOLAP
Yönetmen: Ali Kemal Çınar
Kurmaca / 2006 / 8 dakika

Karısı tarafından aldatıldığını anlayan bir adamın öyküsüdür.


SON YAZILAR

Yönetmen: Özer Köse
Kurmaca / 2005 / 30 dakika 

Mezar yazılarının insan hayatı üzerinde etkisi, mezar taşı yazan asnafın düşünceleri ve en önemlisi de insanların kendi mezar taşlarına neler yazacaklarını söylemeleri! Ve son karenin boş bir mezar taşıyla bitmesi…

  
KAŞIKTAN DAMLALAR

Yönetmen: Özer Köse
Kurmaca / 2006 / 5 dakika 

Bir küçük kız oda resim yapmaktadır. Balıkları çizmiş ama denizi çizememiştir. Bunun üzerine annesi denizi de mutlaka çizmesi gerektiğini söyler. Küçük kızın aklına sonunda ilgin. Bir fikir gelir ve onu uygular! Bununla beraber kirli deniz görüntülerini görürüz.

  
KORİDOR

Yönetmen: Uğur Öner
Kurmaca / 2006 / 13 dakika 

Tayfun yeni bir daireye taşınır. Bir önceki kiracılar, bu dairenin kömürlüğünde bir kavanoz turşu unutmuşlardır. Turşuyu tüketmeye karar veren Tayfun, aşağıya iner. Kömürlükte, apartmanın bahçesinde gömünü bir nesne olduğunu gösteren bir fotoğraf bulur. Fotoğrafın işaret ettiği yeri kazımaya karar verir. Tayfun, bahçeyi kazdıkça ve söz konusu nesneye yaklaştıkça, geçmişine de bir o kadar yaklaşacağının farkında değildir.


DÜŞLERE RANDEVU

Yönetmen: Enver Akmaner
Kurmaca / 2005 / 15 dakika 

Düşleri ile yaşamı arasında sıkışıp çıkış yolu arayan bir ressamın öyküsü…


IRRINOVA

Yönetmen: Enver Akmaner
Kurmaca / 2006 / 14 dakika

İkinci Dünya Savaşı biteli 7 yıl olmuş, savaşın izleri artık yavaş yavaş silinmeye başlamıştır. Görünürdeki silinen izlerin yanı sıra görünmeyen izlerin etkileri sürmektedir. Irrınova’nın geçmişiyle yüzleşmesi…


OYUN

Yönetmen: Enver Akmaner
Kurmaca / 2006 / 14 dakika 

Ressam ve Film Yönetmeni Enver’in amacına ulaşmak için sevgilisinin iyi niyetini kötüye kullanarak başlattığı bir oyunun öyküsü…


AMATÖRLÜĞE ADANMIŞ HAYATLAR

Yönetmen: Tamer Gören
Kurmaca / 2006 / 25 dakika 

Amatör bir kadın oyuncunun, oyuna hazırlanma ve oyun çıkarma sürecini anlatıyor.


DİDİM

Yönetmen: Remzi Kazmaz
Belgesel / 2006 / 18 dakika 

Didim’le ilgili bir yapıt…


BODRUM
Yönetmen: Yaşar Bülbül Remzi Kazmaz
Belgesel / 2006 / 55 dakika
Antik şehir Bodrum’la ilgili bir belgesel...  


YALNIZ MEZAR – DEMİR AĞLAR

Yönetmen: Hakan Yılmaz
Belgesel / 2003 / 25 dakika 

Belgeselde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’ nın ilk genel müdürü (1921 – 1926) olan ‘’Behiç Erkin’’in sıra dışı yaşamı anlatılmaktadır.


İKİ DEMİR ÇUBUK
Yönetmen: Hakan Yılmaz
Belgesel / 2003 / 11 dakika 

Belgeselde Eskişehir’e demiryolu gelmesiyle birlikte yaşanan değişim süreci anlatılmaktadır.


KOCATEPE’DEN YÜKSELEN GÜNEŞ

Yönetmen: Hakan Yılmaz
Belgesel / 2006 / 19 dakika 

Belgeselde Mustafa Kemal Atatürk’ün 1922 yılı Ağustosunda Akşehir üzerinden gizlice Şuhut İlçesine gelişi ve buradan Kocatepe’ye çıkıp savaşı yönetmesi anlatılmaktadır.


KIŞ İKİNDİSİ YAZNLIZLIĞI

Yönetmen: Hatice Aydoğdu
Kurmaca / 2006 / 8 dakika 

Bir erkeğin hayali…


IŞIK ÇOCUKLARI

Yönetmen: Hatice Aydoğdu
Belgesel / 2006 / 14 dakika 

Artık mahallede büyüyemeyen, yaşam öyküleri mahallelerde oluşmayan, sahip çıkılmayan ‘’kimli yada kimsesiz’’ ışıkta araba sürücülerine mendil, anahtarlık satması…

  
BİR ŞİŞME KADININ EVRAK-I METRUKESİ
Yönetmen: Hande Mimarsinanoğlu
Kurmaca / 2006 / 25 dakika 

Sinema – Televizyon bölümü öğrencisi olan bir grup arkadaş, mezuniyet projesi olarak, uzun metraj olarak çekilmiş bir kült filmin kısa metraj versiyonunu yapmayı seçerler. Filmde, Almanya’dan getirip nikah kıydığı şişme kadına tecavüz eden arkadaşlarını öldürerek namus cinayeti işleyen bir adamın öyküsü konu edilmektedir. Kahramanlarımızın, çekecekleri film için aldıkları şişme kadın yüzünden başları belaya girer ve filmin sonunda bu kez farklı bir namus cinayeti işlenir.


HAYAT

Yönetmen: Emre Pişkin
Kurmaca / 2006 / 28 dakika 

Bir süreliğine İstanbul’dan uzak kalmak isteyen Barış, Kütahya’ya kuzeni Tamer’in yanına gelir. Burada yeni bir hayata başlamaya karar verdiği sırada bir tesadüf sayesinde Gülçin ile taşınır. Gülçin Barış’tan etkilenir, ancak duygularının karşılıksız olduğunu öğrenince yıkılır. Bu sayede Barış,  geçmişi ile yüzleşmeye başlamıştır. Gerçeğin ne olduğunu hatırlamaya çalışır. Ancak hatırladığı gerçekler onu, bir daha asla kurtulamayacağı bir uçuruma sürükler. Unutulmaya yüz tutmuş toplumsal bir olay ve gerçek ile hayal arasına sıkışmış hayatlar.


RASAT
Yönetmen: Alperen T. Ayhan
Kurmaca / 2006 / 21 dakika 

Bir apartmanda dört saat içinde neler yaşanabilir. Bu dört saat içinde yaşananlar bir insanın yaşadıkları hakkında neler anlatabilir. Bu insanın yaşadıkları bir insanın hayatını nasıl etkiler. Bu yaşananlar sizi nasıl etkiler.


KARŞILAŞMA

Yönetmen: Selcen Ergun
Kurmaca / 2006 / 11 dakika 

Tesadüfi bir karşılaşmaya dair, sona erdiği anda başlayan bir film…


1 DAKİKA 4 HAL

Yönetmen: Ömer Ceylan
Kurmaca / 2006 / 1 dakika 

Bir adam bir dakika geç kalır… Onun için pek de önemli değildir, ancak sokaktakiler için bu durum biraz farklıdır.


TUMBA
Yönetmen: İlkay Kopan
Belgesel / 2006 / 15 dakika 

Tumba, genel olarak Zonguldak’ta kömür madenlerinin etkilediği yaşamları konu almaktadır.


ANLATIN… DİNLİYORUM…

Yönetmen: Tonguç İbrahim Sezen  & Diğdem Işıkoğlu
Kurmaca / 2006 / 4 dakika

İki insan, iki bakış ve bir gerçek… Birbirine ne kadar benzer ve ne kadar farklı olabilir…


KAPI
Yönetmen: Tonguç İbrahim Sezen  & Diğdem Işıkoğlu
Kurmaca / 2006 / 5 dakika

Bu ülkede yabancı olmak ne demektir? Önyargı, dışlanma korkusu ve çözüm yolu ‘’Kapı’’ nın hemen ardında.

 

ACILARI KAZMAK

Yönetmen: Umut Ersoy
Kurmaca / 2006 / 16 dakika 

Hristos Zanos’un 1974 yılında Kıbrıs’ta kaybolan ağabeyi Kostas Zanos’u arama hikayesi.


UÇMAK
Yönetmen: Nuri Özlü & Umut Ersoy
Kurmaca / 2006 / 12 dakika 

Birilerine hem duyusal hem de durumlarına  bağlı olarak bağlanan iki kardeşin hikayesi.

  
BEN YAŞADIM

Yönetmen: Murat İsfan Korkmaz
Kurmaca / 2006 / 13 dakika

İşlediği suçun vijdan azabıyla kavrulan kahramanın başından geçen tesadüfi olaylar ve beklemediği sürpriz son.


GÜLPARK

Yönetmen: Ömer Albay
Kurmaca / 2006 / 5 dakika 

Bir parkta iki temizlik işçisi ve kirlenen gökyüzü.


DÜRTÜ

Yönetmen: Yusuf Arık
Kurmaca / 2006 / 13 dakika 

Aynı gece, üç insan, karşı konulması zor dürtüler, birbirleriyle olan göz temasları ve ertesi gün rutin hayata geri dönüş.


X FİLM

Yönetmen: Egemen Keleş
Kurmaca / 2006 / 20 dakika 

Genç adam maskeli partide dans ettiği kızın aşık olduğunu düşünerek dans ettiği kızın düşürdüğü ayakkabıyı eline alır ve aşık olduğu kızı arar…


AYRILIK

Yönetmen: Selçuk Aydemir
Kurmaca / 2006 / 5 dakika 

Sadi (23) kız arkadaşını artık sevmediğini anlamıştır ve ayrılmak ister. Ancak sevgilinsin hala onu sevdiğini biliyordur. Onu incitmeden ayrılmanın yollarını arar.


BİR GÜNLÜK BAKIŞ AÇISI

Yönetmen: Erkan Tokyay
Belgesel / 2006 / 13 dakika

Bir Pazar günü sabah erkenden kalkarak , İstanbul ‘ un Üsküdar, Kadıköy , Bakırköy ve Eminönü semtlerinde filmi sunan arkadaşım Nedim Tiken ile birlikte tam bir gün içerisinde ikimizin de daha önce bakmadığı bir gözle çevremizi izledik ve gerçekten bir gün içinde bu kadar çok şeyi görebileceğimizi  ve bilinçlenmemizi sağlayacak olay ve görüntüler yakalayacağımızı tahmin bile edememiştik.

KÜÇÜK ÖLÜM

Yönetmen: Erkan Tokyay
Kurmaca / 2006 / 12 dakika

Evde yaşayan küçük bir farenin ölümüyle gelen değişik bir son... 


SEYİRCİ-SİZ

Yönetmen: Erkan Tokyay
Kurmaca / 2006 /10'30 saniye

Kimsesizler yurdunda kalan 3 küçük kızın dünyası... 


ÇİM ADAM

Yönetmen: Hamit Usanmaz
Kurmaca / 2006 / 11 dakika 

Çim adam çorak bir arazide yetiştirdiği çimenleri ve çiçekleri korumak için elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışan bir doğa gönüllüsünün öyküsüdür.


AH ŞU İSTANBUL

Yönetmen: Melih Gölpınar
Belgesel / 1974 / 22 dakika

İstanbul’a gelenler… İnşaatta çalışan işcileri… İstanbul’dan kaçan bir adam… 


DİĞER TARAF

Yönetmen: Deniz Oğuzsoy
Kurmaca / 2006 / 15 dakika 

Daha önce Diyarbakır’a göç etmiş olan Murat ve sonradan göç eden Sedat’ın ailelerine ekonomik katkı sağlamak amacıyla istemeyerekte olsa çöp toplamak zorunda kalışları ve Sedat’ın Nuri tarafından kapkaç yaptırılmak amacıyla metropol şehirlere götürülüşü.


LEFKE

Yönetmen: Mustafa Aslan
Belgesel / 2006 / 12 dakika 

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin şirin kasabasından birisi LEFKE’dir. Kıbrıs’ın narenciye deposu olarak bilinene Lefke kasabası kültürel çeşitliliğe dikkati çekmektedir.


GAZAP

Yönetmen: Murat Kirşiçi
Animasyon / 2006 / 11 dakika 

Savaşlar, tarihin başlangıcından beri insanlara yıkım getirmiştir. Bu yıkım, mal ve can kaybının yanında, insan ruhuna olan korkunç etkisiyle birlikte değerlendirilmektedir. Öykü oratçağın karanlık günlerinde geçmektedir.


KEYSER SOZE VAR MIYDI YOK MUYDU?

Yönetmen: Sadi Celil Cengiz
Belgesel  / 2006

Tüm zamanların en iyi suç filmlerinden olağan şüphelilere doğrudan bir gönderme ve tüm zamanların en zeki ve karizmatik türk film karakteri KEYSER SOZE’ye saygı. Ayrıca blues sevenler için küçük bir konser niteliğinde keyifli bir film.


20. LİK

Yönetmen: Sadi Celil Cengiz
Kurmaca / 2006

Yirmilik diş ilada yirmi yaşında çıkacak diye bir kural yoktur. Ama yirmilik diş bazen tam da yirmi yaşında çıkabilmektedir. Çıkarsa ne olur filmdir 20’lik.ADADAN ÇIKMAYAN ADAM

Yönetmen: Dağhan Celayir
Belgesel / 2006 / 17 dakika
 
İstanbul Prens Adaları’nda adadan hiç çıkmamış bir adamın ararken bulunan, hafıza kaybı yüzünden evinin yolunu bulamayan ve tedavi olmak amacıyla Kars’tan İstanbul’a göç edip, geldiği günden beri kaybolmamak için küçük bir ada olan Kınalıada’da yaşayan Ali’nin hikayesi…


DERİN

Yönetmen: Dağhan Celayir
Belgesel / 2006 / 7 dakika

Marmara Denizi, Sedef adası açıklarında, 3 adamın, gırgırlarını resiflere takılan ağlarını temizlemek ve balık yuvalarına zemin hazırlamak için 55 metre derinlikte verdikleri mücadele…


DANTELACI

Yönetmen: Eytan İpeker
Belgesel / 2005 / 15 dakika
 
Balat’ın seyyar dantela satıcısı Yasef Efendi, 1950’leri sonunda yaşanan toplumsal değişimlere ayak uydurmaya çabalar. Eli Aji’nin aynı ödüllü hikayesinden.


YAZNLIZLIĞIN ARDINDAN

Yönetmen: Batu Eritenel
Kurmaca / 2006 / 17 dakika
 
Yalnız kalan güvercinin, diğer bir güvercine aşık olmasının ardından dört mevsim boyunca gelişen olaylar ve çevresindeki diğer değişimler.


BAŞKA

Yönetmen: Gurur Ası
Kurmaca / 2006 / 9 dakika
 
İstediklerini aynı anda ve kolayca elde eden bir adamın, hayatında sahip olduklarının farkına varamayıp, hep daha ‘başka’ şeylerin peşinde koşarak, sonunda hiçbir şey elde demeyişinin hikayesi.


NANE

Yönetmen: Hüseyin Doğru
Kurmaca / 2006 / 20 dakika
 
Murat sıradan bir yaşantıya ve duyarsız arkadaşlara sahiptir. Ancak onun tekdüze hayatı, beklenmedik bir şekilde altüst olur.


SİLİK GERÇEK

Yönetmen: Orçun Togan
Kurmaca / 2006 / 9 dakika
 
Eroinin bir insan hayatını nasıl karartıp, içinden çıkılmaz bir hal aldığı konu edilmektedir.

  
DİKEN ÜSTÜ

Yönetmen: Haktan Kaan İçel
Animasyon / 2006 / 9 dakika
 
Kaan vücudundaki  değişimlerin farkındadır, fakat karısına belli etmemeye çalışır. Taki karısı banka soygunundan rehin alınana kadar. ‘’Güzel ve Çirkin’’ masalının modern uyarlanması.


MUTLU SON

Yönetmen: Metin Kalkızoğlu
Kurmaca / 2006 / 8 dakika
 
Adamın biri bir gün kafede  otururken bir ip görür ve ne olduğunu öğrenmek için ipi takip etmeye başlar. Ama bu yolculuk tahmin ettiğinden de uzun olacaktır.


KARANTİNA

Yönetmen: Bilgehan Doğaç
Kurmaca / 2006 / 5 dakika

Kız beynini saran uyuşturucu isteğinden kurtulana kadar, kendini kapattığı evde, kendi var olma ya da yok olma savaşını verecektir.


DİYET KOKAİN

Yönetmen: Haktan Kaan İçel
Kurmaca / 2006 / 8 dakika
 
Sürekli yemek yapan fakat, diyet uğruna hiçbirini yemeyen bir kadın…


47/ 21

Yönetmen: Özlem Altun
Belgesel / 2006 / 35 dakika
 
Down sendromlu çocukların ve ailelerin toplumda yaşadığı sorunlar ve yapılması gereken şeyler…


TOP

Yönetmen: Tunahan İlbaras
Belgesel / 2006 / 14 dakika
 
Fabrikalar üretiyor, insanlar tüketiyor. Hem de öyle hızlı tüketiyor ki… Böyle bir toplumda bazı şeyler abartılıp, hızla zirveye taşınırken; zirveye çıkma hızıyla oradan aşağı düşme hızı aynı olabilir. Top bize böyle bir hikayeyi anlatıyor.


İSTANBUL’UN RENGİ: ERGUVAN

Yönetmen: Tunahan İlbaras
Belgesel / 2006 / 10 dakika
 
Erguvanın mitolojik, dini, kültürel ve tarihsel önemi olan bir ağaçtır. Erguvan Hıristiyan dünyası için de çok önemliydi.


YÜRÜYORUZ

Yönetmen: Aykut Atasay
Belgesel  / 2006 / 29 dakika
 
6 Ağustos günü, Bursa’da bir araya gelen eşcinsel, biseksüel, travesti ve transeksüel aktivistler, Bursa ve İstanbul Valilik’leri tarafından derneklerinin kapatılma isteğiyle açılan davaları protesto etmek için yürüyüş, ardından basın açıklaması yapacaklardı. Fakat Bursaspor tarafından ve polis engel oldu… Hegemonik erkeklik, iki  yüzlülük ve korku üzerine bir belgesel…


ANNEM SİNEMA ÖĞRENİYOR

Yönetmen: Nesimi Yetik
Kurmaca / 2006 / 3 dakika
 
Annesine sinema öğretmeye çalışan bir oğlunun ya da oğlundan sinema öğrenmeye çalışan bir annenin öyküsü…


DOĞAL KÖLE

Yönetmen: Yalçın Kümeli
Kurmaca / 2006 / 18 dakika
 
Toplumun en altında yer alan, kente yeni göçmüş ve kendine yer edinmeye çalışan Ayşe, umutsuzca iş ararken aslında erkekler için olan bir bulaşıkcılık işi bulur. Sadece bir bulaşıkcılık işinin bile insana sağladığı iktidar duygusunun insanı kısa sürede nasıl değiştirebileceğini Ayşe’nin 85 gün içerisinde yaşadığı şahit olarak görürüz.


İPEKLİ MENDİL

Yönetmen: Yalçın Kümeli
Kurmaca / 2006 / 9 dakika
 
Ustabaşı Sait 1936 yılında, Bursa’da bir ipekli dokuma fabrikasında cambaz seyretmeye giden bekçinin yerine fabrikayı korumak için nöbet bekler. Yavuklusuna ipekli bir mendil verebilmek için hırsızlığa gelen küçük bir çocuk yakalar. Çocuğu polise teslim etmez ve serbest bırakır…

Mainpage > ENV.SHORT FILM FESTIVAL > Archive > Pam Movie Festivals > 4. PAM Kısa Film Festivali Filmleri